Do polecenia się opiece Matki Bożej, także w kontekście współczesnych problemów Polski i całej Europy, wezwał podczas uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Wiernym w Polsce przekazał pozdrowienia papieża Franciszka.

Suma pontyfikalna, której przewodniczył abp Pennacchio, była głównym punktem uroczystości na Jasnej Górze. Zgromadziła ona pod jasnogórskim szczytem tysiące wiernych.

Zanieście do swoich domów i wspólnot serdeczne pozdrowienie od papieża Franciszka, który niestrudzenie powierza się modlitwom wiernych. Tu, w Częstochowie, szczególnie polećmy się opiece Matki Bożej także w kontekście tego wszystkiego, co Europa i Polska przeżywają w tym czasie - powiedział nuncjusz w homilii.

"Radość, której towarzyszy oświadczenia łaski, staje się ukojeniem dla duszy"

Przypomniał, że papież Franciszek który przed czterema laty przyjechał do Polski na Światowe Dni Młodzieży, odwiedził wtedy także Jasną Górę. Abp Pennacchio powiedział, że bardzo ceni częstochowskie sanktuarium - "duchową stolicę Polski", dlatego cieszy się, że może przewodniczyć mszy św. podczas święta Wniebowzięcia NMP. Przypomniał, że właśnie Matce Bożej Częstochowskiej zawierzył swoją posługę w Polsce.

Każde święto jest czasem łaski i tylko wtedy radość ze święta będzie pełna, jeśli przygotujemy swoje serca na przyjęcie tej łaski. Radość, która nie idzie w parze z łaską doświadczaną w sercu może stać się pustą radością. Radość, której towarzyszy oświadczenia łaski, staje się ukojeniem dla duszy - przekonywał w homilii nuncjusz.

Pielgrzymów zgromadzonych na jasnogórskich błoniach powitał generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski. Choć niejednokrotnie mroczne chmury gromadzą się na horyzoncie, a pewne wydarzenia w życiu ludzkim wydają się niezrozumiałe, nie możemy tracić nigdy ufności i pokoju - przekonywał, dodając, że sobotnia uroczystość jest zachętą do zwierzenia Maryi.

O. Chrapkowski nawiązał też do setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej, która - jak mówił - była "szczególnym znakiem tej matczynej opieki". Do bitwy nawiązywał jeden z trzymanych przez wiernych transparentów. "Dzięki Ci Matko za Cud nad Wisłą" - napisano na nim.

Także dziś - przekonywał generał - zagraża nam wiele niebezpieczeństw fizycznych i duchowych, do których zaliczył m.in. brak pokoju na świecie, niszczenie chrześcijańskich fundamentów cywilizacji i lęk wywołany pandemią koronawirusa. Wezwał do modlitwy o "przemianę naszych serc".

W trakcie sumy Akt Zawierzenia Polski Najświętszemu Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Królowej Polski odczytał metropolita częstochowski abp Wacław Depo. Akt jest nawiązaniem do słów polskich biskupów sprzed stu lat, sformułowanych w obliczu nawały bolszewickiej.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest obchodzone od V wieku

Obchodzone od V wieku święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny należy do najważniejszych świąt maryjnych i największych wydarzeń na Jasnej Górze. W polskiej tradycji nazywane jest też świętem Matki Bożej Zielnej. Tego dnia podczas nabożeństw święci się kwiaty i zioła, modląc się o błogosławieństwo dla pól i plonów.

Co roku jasnogórskie uroczystości gromadzą tysiące wiernych, z których wielu przybywało do Częstochowy w pieszych pielgrzymkach. W tym roku, z powodu zagrożenia epidemicznego, na Jasną Górę wędrowało znacznie mniej pielgrzymów - liczebność wielu pielgrzymek została ograniczona, inne odwołano lub nadano im wyłącznie duchowy charakter. Część pielgrzymek miała formę sztafetową, gdzie uczestnicy zmieniali się na trasie. Były też takie, w których wędrowali wyłącznie księża - w poprzednich latach przewodnicy grup pielgrzymkowych.