Oscypek, słynny góralski ser wędzony, z pewnością znajdzie swoje miejsce na stołach krajów Piętnastki jako produkt regionalny - zapewniał górali w Zakopanem wicepremier Jarosław Kalinowski.

Górale mogą być spokojni, ze strony Unii nic oscypkowi nie grozi. Jak podkreśla Kalinowski: Polska ma szansę wejść 1 stycznia 2004 roku do UE razem z oscypkiem. Ja sobie tego inaczej nie wyobrażam. Skoro inne państwa w Unii mają swoje wyroby regionalne z mleka niepasteryzowanego, to i my możemy je mieć.

Do tej pory nie było w naszym kraju przepisów, które pozwalałyby na sprzedaż takich wyrobów. Ale, jak zapewnił Kalinowski, odpowiednie rozporządzenie zostanie opracowane do końca maja i jeszcze w tym roku oscypki pojawią się w sklepach - legalnie.

Wicepremier wskazywał na wiele korzyści płynących dla rolników z przystąpienia do Unii. Jednym z nich jest to, że polscy politycy wreszcie przestaną zajmować się polskim rolnictwem. Z grona tych politycznych szkodników wyłączył jednak premiera Pawlaka i, oczywiście, siebie samego.

foto Archiwum RMF

20:50