To jest jedyny czas w szkole, kiedy nie mamy już żadnego stresu, żadnego ! - usłyszałam dzisiaj od uczniów jednego z wrocławskich liceów. Niektórzy tak bardzo się odstresowywują się, że do szkoły już nie przychodzą w ogóle. To rozwiązanie dotyczy uczniów gimnazjów czy liceów , tam często klasy świecą pustkami, a frekwencja jest dramatycznie niska.

Wycieczki, przeglądy szkolnej twórczości, konkursy, szkolne pokazy, wyjścia do kina, teatru czy do kawiarni ,  lekcji prawie żadnych - tak wygląda plan działania większości szkół w tym tygodniu.

Za długo trwa ten rok szkolny - grzmią rodzice, którzy już nawet nie wypisują usprawiedliwień za nieobecność dziecka w tym tygodniu . Tyle, że jego skrócenie i tak by nie zmieniło charakteru tego ostatniego tygodnia w szkole. Zawsze jest luźniej, co nie oznacza, że musi być nudno. 

Jest inaczej i bez wspomnianego już stresu dla uczniów. To też jest szkoła - dyscypliny, by wytrzymać do piątku. A potem już wiadomo, tylko....  Świadectwo i wakacje.

Oto listy, które wpadły na naszą redakcyjną skrzynkę fakty@rmf.fm

Bartosz: Witam! Moj syn np. dziś jest na wycieczce kolejowej, oraz grill. Tylko patrząc w niebo to stwierdzam, że ma pecha;-)

Mallgut: Ostatni tydzień "nauki"

Oto plan:

Organizacja zajęć w dniach 24.06 - 28.06. 2013

- 24 czerwca - poniedziałek - zajęcia zgodnie z planem lekcji

- 25 czerwca -wtorek - Dzień Sportu dla całej szkoły w godz. 9.00-13.00

- 26 czerwca - środa - Dzień Wychowawcy (godz. spotkań według ustaleń z wychowawcą)

- 27 czerwca - czwartek - godz. 8.30 akademia

- 28 czerwca - piątek -godz. 8.00 msza święta, uroczystość rozdania świadectw (godz. spotkań według ustaleń z wychowawcą)

A tak naprawdę nikomu już nic się nie chce. Lekcji nie ma, uczniów w szkole jak na lekarstwo, nauczyciele także nie wiadomo gdzie, najczęściej wypełniają papierzyska. W końcu to ich godziny pracy. Ten ostatni tydzień jest całkiem bez sensu i chyba tylko po to, żeby "wypełniły się" godziny etatów nauczycielskich, ale to już jakby nie to, o co w szkole chodzi.

Beata: A moje dzieci wciąż mają lekcje ( I kl gimnazjum i 4 podstawowa w Michałkowicach woj.śląskie), a co więcej wciąż mają ZADANIA DOMOWEEEEE !!!!!!!!!!! (kl.4) aaaaaaaaaa!!! L I T O Ś C I I I I I I I ..........

Krzysiek: Moja córka Julka zapakowała dziś w plecak wszystkie książki i poszła je sprzedać na szkolnym kiermaszu książek. Robi tak co roku. Dla dzieci fajna zabawa, sprzedają i kupują książki nieźle przy tym się bawiąc a dla nas rodziców mniejszy wydatek bo książki do kolejnej klasy w dobrym stanie można kupić za max. 10 zł/szt. Szkoła 4 w Iławie.

Lech: Chodzenie do szkoły ma sens zawsze gdy nauczyciele mają koncepcję na to jak zagospodarować uczniom czas. Teraz może i mają jakąś koncepcję natomiast już im się nie chce, a dzieci po głębsza się brak  motywacji .

Monika z Gdyni: W ostatnim tygodniu szkoły, wychodzimy klasowo na plażę pokąpać się i pograć w siatkówkę. To najlepszy czas w całym roku szkolnym ostatniej kl gimnazjum!

Kamilek: U nas w ostatni dzień szkoły oglądamy filmy z innymi klasami,lub wychodzimy na dwór aby zagrać w piłkę,tenisa bądz inną gre.