Udał się przeszczep dłoni wykonany tydzień temu u 29-letniego weterana - poinformował Jerzy Jabłecki, ordynator oddziału chirurgii w szpitalu w dolnośląskiej Trzebnicy. Pacjent stracił dłoń podczas misji wojskowej w Afganistanie.

​Pacjentka po przeszczepie twarzy wyszła ze szpitala. "Łzy radości"

26-letnia pacjentka, której w grudniu lekarze z Centrum Onkologii w Gliwicach przeszczepili twarz, czuje się coraz lepiej i właśnie opuściła szpital. Podczas konferencji prasowej osobiście podziękowała zespołowi medycznemu, bliskim i rodzinie dawcy. Mama pani Joanny nie ukrywała, że rozpłakała... czytaj więcej

Stan zdrowia mężczyzny jest - jak ocenił lekarz - bardzo zadowalający. Pacjent jest w bardzo dobrej formie zarówno fizycznej, jak i psychicznej, co jest niezwykle istotne, ponieważ dobrze rokuje na okres rehabilitacji - zaznaczył Jabłecki.

Jeszcze przez trzy tygodnie weteran będzie przebywał w szpitalu, potem czeka go wielomiesięczna rehabilitacja już poza placówką.

29-latek stracił dłoń w 2008 roku podczas misji wojskowej w Afganistanie. Od 2010 roku był zarejestrowanym biorcą w trzebnickiej placówce.

Transplantację wykonano w zeszłym tygodniu, operacja trwała 12 godzin. Był to dziewiąty przeszczep dłoni wykonany w trzebnickim szpitalu, a siódmy udany. Na całym świecie w ciągu ostatnich 15 lat przeprowadzono 88 takich operacji.

(edbie)