Na co trzeba uważać w przypadku ubezpieczenia mieszkania? Przede wszystkim czy ubezpieczone mamy od kradzieży, czy pożaru mienia ruchomego.

Definicja pożaru jest bardzo ogólna, więc teoretycznie powinna obejmować każdy ogień, niestety. W większości nie obejmuje np. przepięcia instalacji elektrycznej. Zwarcie instalacji jest dość częstą przyczyną pożaru, więc nie ma go w podstawowej wersji polisy. To działa tak: w standardzie mamy to co jest najmniej prawdopodobne.

Słynne ubezpieczeniowe mury

U większości w standardzie ubezpieczone są tylko mury, ale tynki, drzwi wewnętrzne, czy okna już nie, bo to wyposażenie stałe. Odszkodowanie za wyposażenie, czy ubrania dostaniemy, jeśli mamy zawarte dodatkowe ubezpieczenie na mienie ruchome, najlepiej z opcją zaczadzenia. Może się zdarzyć, że w pożarze sprzęt, ubrania, czy wykładzina nie zostaną spalone, ale są tak prześmierdnięte dymem, że i tak nie nadają się użytku. Jeśli nie mamy opcji zaczadzenia nie dostaniemy odszkodowania, bo przecież nie spłonęły. To bardzo często stosowany przez ubezpieczycieli wybieg - mówi Piotr Wójcik, agent ubezpieczeniowy.

Podobnie w przypadku kradzieży. Murów nam nikt nie wyniesie - mówi. Trzeba ubezpieczyć rzeczy. Najlepiej na sprzęty trzymać gdzieś faktury zakupu. To my musimy udowodnić, że mieliśmy telewizor 42 calowy a nie 19. Że nasz sprzęt był wysokiej klasy a nie najtańszy. Dla ubezpieczyciela telewizor, który ma nam odkupić to zawsze będzie najtańszy albo co najwyżej średniej klasy. W myśl artykuły 6 kodeksu cywilnego to nas ciąży obowiązek udowodnienia, że jesteśmy poszkodowani i w jakim zakresie - podkreśla Wójcik. Firmy żyją z nie wypłaconych w całości odszkodowań albo z tych, których uda im się nie wypłacić wcale. Takie są realia.

Ważne są suma ubezpieczenia i sposób wyceny. Wiele firm ma swoje tabele i w praktyce wypłaca niższe kwoty, które z tzw. wartością odtworzeniową mają niewiele wspólnego. Jeśli ubezpieczymy sprzęty na 20 tysięcy, a ukradną nam na 40 tysięcy i tak dostaniemy 20 tysięcy. Niektóre firmy w takiej sytuacji potrafią jeszcze potrącić z tego ubezpieczenia karę za zaniżenie wartości ubezpieczenia.