Z 2,4 mln zł, jakie szkoły i przedszkola zebrały w ramach akcji "Góra grosza", do domów dziecka trafiło tylko 1,2 mln. Aż 900 tys. zł poszło na organizację – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

W ramach akcji 42 tys. placówek oświatowych zbiera monety (głównie 1-, 2- i 5-groszówki), aby pomagać domom dziecka. W ubiegły piątek zakończyła się XV edycja akcji. Na razie nie wiadomo, ile udało się zebrać.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" w 2013 r. Góra grosza przyniosła prawie 2,4 mln zł. Z tej sumy domy dziecka otrzymały tylko 1,2 mln. Aż 900 tys. pochłonęły koszty całego przedsięwzięcia. Opłacić trzeba było m.in. liczenie i ochronę monet, kurierów, Pocztę Polską, drukarnie. Koordynator akcji Elżbieta Prządka tłumaczy, że trudno jest pozyskać sponsorów. Staramy się szukać tańszych rozwiązań, ale nie jest to łatwe - twierdzi Prządka.

Dla porównania -  w pierwszej edycji darczyńcy ofiarowali 1,3 mln zł, a wydatki zamknęły się kwotą zaledwie 70 tys. zł.

Zwróciliśmy się do organizatorów z prośbą o natychmiastowe wyjaśnienia. W zależności od tego, co w nich będzie, rozważamy odebranie patronatu - mówi DGP Joanna Dębek, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji Narodowej.

(mpw)