Między innymi w Szczecinie, Krakowie i Warszawie ruszają akcje odbioru bożonarodzeniowych drzewek. W Krakowie - jak poinformował magistrat - żywe choinki będą zasadzone w parku. Z kolei w stolicy można je przekazać leśnikom, którzy posadzą je w lesie. Drzewek nie należy wyrzucać bezpośrednio do kontenera, w większości przypadków wystarczy zostawić je w przydomowej lub osiedlowej altance śmietnikowej.

Zdjęcie ilustracyjne /DANIEL NAUPOLD /PAP/DPA

Szczecin

Wystarczy rozebrać choinkę, czyli pozbawić jej wszystkich ozdób, plastikowych, papierowych, stojaków, i wynieść do wiaty śmietnikowej przed budynek - mówiła Paulina Łątka z urzędu miasta w rozmowie z reporterką RMF FM Anetą Łuczkowską.

Następnie trzeba zawiadomić magistrat lub bezpośrednio firmę wywożącą odpady o tym, że choinka jest gotowa do dalszej drogi. Zwykła śmieciarka odpadów zielonych, a takimi są choinki, nie zabiera.

Tylko w ubiegłym roku szczecinianie wyrzucili ponad 120 ton choinek. Wszystkie zostały skompostowane.

Kraków

W Krakowie zbiórka choinek rusza w poniedziałek. W tym roku akcja odbywa się pod hasłem: "Podaruj drugie życie bożonarodzeniowemu drzewku". Na wiosnę Zarząd Zieleni Miejskiej posadzi wszystkie zebrane choinki, aby dać im "drugie życie".

Jak przypomina krakowski magistrat, aby drzewko miało jak największą szansę przyjąć się w lesie, warto dopilnować, aby podczas przechowywania w domu nie ustawiać jej zbyt blisko grzejnika. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu.

Zbiórka prowadzona będzie na parkingu stadionu Wisły od al. 3 Maja.

To już trzecia odsłona akcji. W zeszłym roku posadzono około 20 choinek w zagajniku przy ul. Padniewskiego.

Warszawa

W stolicy zbiórkę świątecznych drzewek w doniczkach organizują Lasy Miejskie Warszawa. Choinki zostaną posadzone podczas sprzyjających warunków pogodowych. Drzewka będzie można przekazać leśnikom w soboty 13 i 20 stycznia. Szczegóły znajdziecie TUTAJ <<<

Z kolei właściciele ciętych choinek mogą je zostawić w przydomowych i osiedlowych altankach śmietnikowych, z których zbierane będą w terminach odbioru odpadów wielkogabarytowych.

W wielu miejscowościach bożonarodzeniowe choinki można zostawić w przydomowej lub osiedlowej altance śmietnikowej. Informacje na ten temat można znaleźć na urzędowych stronach internetowych lub bezpośrednio w firmie zajmującej się wywozem odpadów.


(ł)