Przed Sejmem trwa demonstracja poparcia dla posłów, którzy przebywają w budynku parlamentu. Teren wokół gmachu Sejmu zabezpiecza policja. Na dziś są zaplanowane dwa kluczowe spotkania mogące pomóc w rozwiązaniu trwającego od piątku kryzysu politycznego. W południe marszałek Senatu ma spotkać się ponownie z przedstawicielami mediów ws. organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie. Godzinę później prezydent ma rozmawiać z marszałkiem Sejmu i prezesem PiS.

Dziś po godzinie 3.00 przed budynkiem Sejmu przebywało kilkudziesięciu protestujących, zaopatrzonych m.in. w koce. Część z nich ogrzewała się przy ustawionych koksownikach. Wcześniej do demonstrujących wyszli przedstawiciele Nowoczesnej oraz PO, którzy podziękowali za przyjście przed Sejm.

Protestujący: Władza PiS trochę pęka

Nad ranem przed Sejmem jest około 30-40 osób, zmarzniętych i owiniętych w koce i śpiwory - większość z nich była tu przez całą noc - relacjonuje nasz reporter Mariusz Piekarski. Naszemu dziennikarzowi mówią, że nie odejdą nawet do 11 stycznia, gdy ma odbyć się kolejne, zaplanowane posiedzenie Sejmu, ale też liczą, że jakiś zwrot przyniosą spotkania u prezydenta. 

Wydaje mi się, że władza PiS trochę pęka. To zapowiadane spotkanie u Dudy o tym świadczy. Kaczyński pewnie nie jest człowiekiem, który łatwo przyzna się do błędów i wycofa, ale liczymy wszyscy, że rozwiązanie się znajdzie - mówi jeden z rozmówców reportera RMF FM.  

To rozwiązanie to, według protestujących, ponowne głosowanie nad budżetem, przywrócenie usuniętego w piątek z sali sejmowej posła Michała Szczerby i pełna obecność mediów w Sejmie. Tego samego żądają posłowie PO, którzy cały czas okupują salę posiedzeń. Jest tam około 10 osób. 

"Nikt nas z Sejmu nie wyrzuca"

Nikt nas w tej chwili z Sejmu nie wyrzuca - powiedział poseł PO Rafał Trzaskowski. Nawiązał do informacji, przekazanej przez Cezarego Tomczyka (PO), że Straż Marszałkowska uprzedziła posłów w Sejmie, iż przebywają na sali sejmowej nielegalnie. Tomczyk opublikował film na Twitterze, który przedstawia funkcjonariuszkę Straży Marszałkowskiej przekazującą treść tego zarządzenia posłom. Jak podkreśliła, chodzi o zarządzenie wydane 9 stycznia 2008 roku. 

Dziś w planie dwa kluczowe spotkania

W południe marszałek Senatu Stanisław Karczewski spotka się ponownie z przedstawicielami mediów. Rozmowy mają dotyczyć organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie. 

Godzinę później prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim i prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. 

Polityczny kryzys trwa od piątku

W piątek w Sejmie posłowie opozycji zablokowali sejmową mównicę. Była to reakcja na planowane zmiany w zasadach pracy dziennikarzy w parlamencie oraz na wykluczenie z obrad jednego z posłów PO. Przed Sejmem demonstranci blokowali drogi wyjazdowe. Posłowie opozycji nadal pozostają na sali sejmowej. 

Wczoraj Komitet Obrony Demokracji kontynuował demonstracje. Przed Pałacem Prezydenckim zorganizowano manifestację w obronie demokracji i władz.

(mal)