Poprawia się stan sześcioletniego Tomka po przeszczepie wątroby. Dziecko jest leczone z zapalenia płuc, którego nabawiło się w weekend. Chłopczyk od prawie miesiąca jest pod opieką lekarzy z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dziecko na początku sierpnia zatruło się muchomorem sromotnikowym.

Zapalenie płuc wdało się w weekend, w związku z tym, że w płucach bardzo długo gromadziły się wydzieliny. Przy tak długim okresie leżenia bardzo często się to zdarza - poinformował rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka Paweł Trzciński. Zapewnił jednak, że leczenie przebiega dobrze.

W weekend chłopiec przeszedł terapię antybiotykową i od niedzieli jego stan się zaczął poprawiać. Wczoraj został odłączony od respiratora; oddycha samodzielnie i ma kontakt z otoczeniem.

Tomek wciąż ma otwarte powłoki brzuszne, po zabiegu odtworzenia dróg żółciowych. Na razie nie wiemy, kiedy będzie można przeprowadzić zabieg zszycia powłok brzusznych. Najpierw musimy się uporać z zapaleniem płuc. Chłopiec musi się dobrze poczuć - podkreślił Trzciński.

Sześciolatek zatruł się muchomorem sromotnikowym 7 sierpnia. W ostatniej chwili, 17 sierpnia, lekarzom Centrum Zdrowia Dziecka udało się przeprowadzić przeszczep wątroby. Chłopiec na razie przeszedł sześć operacji, czeka go siódma.