"To pomyłka" - powiedział poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko, pytany o to, dlaczego głosował za wnioskiem o odroczenie obrad Sejmu do września. Dodał, że tak samo należy rozumieć głosowanie innych członków Kukiz'15 "Niestety, siedzimy rozproszeni - ja zrobiłem pomyłkę, i pozostali też" - zaznaczył.

Śledź to, co dzieje się w Sejmie:

Na początku środowych, popołudniowych głosowań Prawo i Sprawiedliwość przegrało kilka głosowań - opozycji udało się uzupełnić porządek obrad o kilka punktów, m.in. o informację rządu nt. organizacji Narodowego Programu Szczepień czy Krajowego Planu Odbudowy.

W tej sytuacji posłowie opozycji: Bartłomiej Sienkiewicz (KO) i lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zgłosili wnioski o odroczenie obrad.

Kosiniak-Kamysz zaproponował, aby Sejm przerwał obrady do 2 września, do godz. 10.

W głosowaniu wzięło udział 456 posłów. Za odroczeniem obrad głos oddało 229, przeciwko - 227. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Kto był za?

Wnioski opozycji poparły całe kluby: Koalicji Obywatelskiej, Koalicji Polskiej - PSL, Lewicy oraz koła: Polski 2050, Kukiz'15 i Polskie Sprawy.

"Za" głosowało także pięcioro posłów związanych z Porozumieniem (Jarosław Gowin, Stanisław Bukowiec, Iwona Michałek, Magdalena Sroka i Michał Wypij), troje posłów niezrzeszonych: Ryszard Galla, Monika Pawłowska i Paweł Zalewski, a także wszyscy obecni na sali posłowie koła Konfederacji. 

PiS powtórzyło głosowanie

PiS dążyło jednak do powtórzenia przegranego głosowania i kontynuowania obrad jeszcze dziś. Po ławach poselskich przechadzał się Marek Suski, zbierając podpisy pod wnioskiem o reasumpcję (ponowienie) głosowania.

Według opozycji nie było jednak żadnych wątpliwości i posiedzenie, w tym głosowanie o tzw. ustawie medialnej, powinno odbyć się dopiero we wrześniu, zgodnie z przegłosowanym wnioskiem. 

Marszałek Sejmu zwołała Konwent Seniorów. Po prawie dwugodzinnej przerwie w obradach Elżbieta Witek zarządziła powtórzenie głosowania. Tym razem wszystko poszło po myśli PiS-u - przegłosowano reasumpcję, a wniosek o odroczenie posiedzenia odrzucono.

Opozycja zapowiedziała złożenie wniosków o odwołanie marszałek Sejmu.

Reasumpcja głosowania, kiedy możliwa?

Według art. 189 Regulaminu Sejmu w razie gdy wynik głosowania budzi uzasadnione wątpliwości, Sejm może dokonać reasumpcji głosowania.

Wniosek może być zgłoszony wyłącznie na posiedzeniu, na którym odbyło się głosowanie. Sejm rozstrzyga o reasumpcji głosowania na pisemny wniosek co najmniej 30 posłów.