Trwa wyścig z czasem. Stawką jest życie dziecka, prawie trzyletniego Marcelka Kubali z małopolskich Jadownik. Dziecko - aby żyć - musi mieć przeszczepioną wątrobę. Trwa zbiórka pieniędzy. Koszt operacji jest gigantyczny - to 8 milionów złotych. W pomoc choremu dziecku włączają się kolejne miejscowości i instytucje.

Powstała nawet specjalna grupa, zwana Armią Marcelka. Wszystko po to, żeby uzbierać 8 milionów złotych na operację chłopca w Stanach Zjednoczonych. 

Wśród tych, którzy pomagają są też policjanci. 

Cytat

Policja, inne służby jesteśmy powołani do tego, żeby ratować życie, by pomagać, by chronić. Powstała inicjatywa, takiej wspólnej pomocy, w naszych służbach brzeskich, czy Komendy Powiatowej Straży Pożarnej, również ratowników medycznych, żeby pomóc dziecku, które walczy o życie
- powiedział Bogusław Chmielarz, komendant policji w Brzesku.


W najbliższy weekend w kilku małopolskich miejscowościach - w tym w Jadownikach i w Brzesku - na ulicach wystawione będą stragany z wypiekami.

Każdy też do piątku może własne wypieki dostarczyć do Domu Ludowego w Jadownikach. 

Dochód ze sprzedaży smakołyków zostanie przeznaczony na operację Marcelka. 

Dramatyczny wyścig z czasem

Chłopiec ma prawie trzy lata. Od urodzenia borykał się z wieloma chorobami. Przeszedł wrodzone zapalenie płuc, posocznicę, odmę opłucnową, martwicze zapalenie jelit. Miał często przetaczaną krew. W zeszłym roku lekarze potwierdzili u dziecka marskość wątroby. 

W Polsce Marcelek został zdyskwalifikowany z przeszczepu wątroby. Rodzice szukali pomocy w całej Europie. Bezskutecznie. Jedyną szansą jest operacja w Children’s Hospital of Chicago w Stanach Zjednoczonych. 

Cytat

Marcelek został zgłoszony do szpitala w Chicago. Ogromnym zaskoczeniem dla nas było to, że już na drugi dzień od zgłoszenia szpital telefonicznie skontaktował się z nami, by przeprowadzić rozmowę. Po przesłaniu mnóstwa dokumentów i badań odbyła się wideo rozmowa z profesorem, który nie widział żadnych przeciwwskazań medycznych u Marcelka do przeprowadzenia transplantacji wątroby w ich ośrodku. Teraz czeka nas kolejna bitwa o zebranie pieniędzy na przeprowadzenie operacji ostatniej szansy!
- apeluje tata Marcelka.

Rodzice mają już wszystkie niezbędne pozwolenia na przelot do Stanów Zjednoczonych. Wciąż potrzeba jednak kilku milionów złotych.

Jeśli chcesz pomóc Marcelkowi, wszystkie potrzebne informacje znajdziesz TUTAJ.