Tegoroczny wrzesień to być może ostatni miesiąc naprawdę tanich wycieczek. Wraz z wejściem w życie nowych przepisów wymuszających pełniejsze ubezpieczenie turystów na wypadek upadłości biura podróży, ceny wyjazdów zagranicznych pójdą w górę. Tanich wycieczek na razie jednak nie brakuje.

Nowe przepisy wprawdzie weszły w życie, ale umowy na okazje, które są dostępne dziś, operatorzy pozawierali o wiele wcześniej. Ceny pójdą więc w górę dopiero za kilka miesięcy. Zdaniem sprzedających wycieczki, przypomną Polakom, że wyjazdy zagraniczne niestety nie są na każdą kieszeń. Turystyka jest elitarnym produktem cały czas. Ten, kto ma pieniądze, to się nie przestraszy kosztów związanych ze wzrostem ceny - mówił pracownik jednego z toruńskich biur podróży.

Turyści patrzą na nowe przepisy raczej sceptycznie i nie wierzą w łatwe odzyskanie pieniędzy. Chodzenie po sądach jest dosyć stresujące dla kogoś, kto musi walczyć o swoje. Nas faktycznie nigdy nic nie spotkało, dlatego, jak oglądamy to, co teraz się dzieje, to przeraża nas to - mówili turyści, z którymi rozmawiał reporter RMF FM.

Doświadczeni podróżnicy dodają, że przepisy przepisami, ale gruntownego sprawdzenia przewoźnika nic nie zastąpi.