Rodzice uczniów muszą trzymać się za kieszeń, bo – jak co roku – wyposażenie dziecka do szkoły jest wyjątkowo kosztowne. Nasza reporterka sprawdziła ceny książek dla dzieci w różnym wieku. Znalazła też kilka rozwiązań, dzięki którym można zaoszczędzić.

Od 200 do 250 złotych trzeba zapłacić za podręczniki dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej. Książek jest mniej, bo przedmiotów jest niewiele. Problemem mogą być ćwiczenia, które zawsze muszą być nowe.

Za szkolne książki dla szóstoklasisty trzeba zapłacić około 300 złotych. W kolejnych latach jest tylko drożej. Wyposażenie gimnazjalisty to już wydatek blisko pół tysiąca złotych, więc rodzice szukają używanych podręczników - usłyszała reporterka RMF FM w księgarni. Takie książki można znaleźć w antykwariatach. U nas są o połowę tańsze od nowych - wyjaśnia właściciel sklepu przy ulicy Piotrkowskiej w Łodzi. Komplet podręczników do gimnazjum będzie więc kosztował w antykwariacie około 200-250 złotych. Trzeba jeszcze doliczyć około 100 złotych na ćwiczenia do poszczególnych przedmiotów. Atlasy - geograficzny i historyczny - to dodatkowe kilkadziesiąt złotych.

Naprawdę zasobny portfel trzeba mieć, gdy dziecko uczy się w szkole ponadgimnazjalnej. Komplet książek dla licealisty kosztuje minimum 500 złotych. Tutaj niestety nie można zaoszczędzić, kupując podręczniki z drugiej ręki, bo obowiązuje nowy program nauczania i zmieniły się książki. Poza tym uczniowie zatrzymują książki, żeby mieć z czego przygotować się do matur.

Koszty zakupu podręczników licealnych podnoszą jeszcze mapy, atlasy i książki do nauki języków obcych. Za jeden podręcznik trzeba liczyć 30-40 złotych - wyjaśnia właściciel jednej z  księgarni. Kosztowne są też podręczniki do nauki przedmiotów zawodowych w technikach i liceach profilowanych.

Co z dofinansowaniem?

Maksymalnie 445 złotych można dostać na zakup podręczników dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a 225 złotych, gdy dziecko jest w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej. Pieniądze na zakup książek dostaniecie, gdy dochód w rodzinie nie przekracza 539 złotych na osobę (uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej i szkół artystycznych) oraz 456 złotych na osobę (uczniowie innych klas, uwzględnionych w programie).

Niestety program "Wyprawka szkolna" obejmuje tylko uczniów rozpoczynających naukę w szkole podstawowej, 5-klasistów oraz uczniów niektórych klas w szkołach: plastycznych, muzycznych i baletowych. Żeby starać się o dofinansowanie podręczników trzeba mieć rachunek lub paragon, potwierdzający zakup książek. Wraz z wnioskiem składa się go w sekretariacie szkoły, do której chodzi dziecko.