Z uwagi na prognozowane wystąpienie bardzo silnego wiatru i burz z gradem w niedzielę po południu wojewodowie w sześciu województwach zwołają posiedzenia sztabów kryzysowych - poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Jak wskazał, administrację wspierają Wojska Obrony Terytorialnej.

"Dziś po południu, w związku z prognozami bardzo silnego wiatru i burz z gradem, wojewodowie w 6 województwach zwołają posiedzenia sztabów kryzysowych. W tych działaniach administrację zespoloną jak zawsze wspierają @terytorialsi @MON_GOV_PL" - napisał na Twitterze w niedzielę Szefernaker.


Wiceminister wyjaśnił, że takie sztaby zbiorą się w województwach: śląskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim, opolskim i małopolskim.

Do mieszkańców tych województw rozesłano w niedzielę Alerty RCB. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w nich przed prognozowanymi nawałnicami w pasie od Mazowsza po Opolszczyznę i Małopolskę. RCB apeluje, aby w czasie burz i silnego wiatru nie chować się pod drzewami oraz aby zabezpieczyć rzeczy, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przez burzami z gradem dla województw: łódzkiego, opolskiego i śląskiego. Drugi stopień obowiązuje natomiast w województwie mazowieckim i w części województw: podlaskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego.

Pierwszy stopień ostrzeżeń przed burzami z gradem wydano dla części Dolnego Śląska. Ten stopień mają alerty dla województw kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego i części województwa podlaskiego, które dotyczą wystąpienia silnego deszczu z burzami.


Morawiecki: Służby są w pełnej gotowości

Weekend upływa pod znakiem burz i nawałnic, z tego powodu prowadzimy działania specjalne, by być przygotowani na skutki żywiołu. Wszystkie podległe służby są w pełnej gotowości i monitorują sytuację, by w razie potrzeby pomóc mieszkańcom - poinformował premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu podkreślił we wpisie na Facebooku, że obecny weekend upływa pod znakiem burz, wichur i nawałnic. "Z tego powodu prowadzimy działania specjalne, żeby być przygotowanymi na skutki żywiołu" - zaznaczył.


Poinformował, że rozmawiał w tej sprawie z ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim i ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem. "Wszystkie podległe służby są w pełnej gotowości i od początku weekendu monitorują sytuację, aby w razie potrzeby pomóc mieszkańcom" - podkreślił szef rządu.

"Bezpieczeństwo nas wszystkich wymaga ostrożności, ale także zaufania do tych, którzy niosą pomoc. Prosimy o rozwagę i ograniczenie poruszania się w otwartych przestrzeniach, gdy w Państwa okolicy jest niespokojnie. Uważajmy na siebie i na naszych bliskich" - zaapelował Mateusz Morawiecki.