"Chcemy, żeby polska młodzież była wykształcona, ale też dzielna zdolnością obrony własnej ojczyzny" - mówił w niedzielę w Ostrołęce do uczniów klas wojskowych minister obrony Antoni Macierewicz. Szef MON uczestniczył w odsłonięciu pomnika ku czci żołnierzy 5. Pułku Ułanów Zasławskich, wzniesionego w dawnych koszarach tej jednostki z lat 1921-1939. Według niego ten monument jest również symbolem całej polskiej ziemi, która w latach walki o niepodległość i II wojny światowej "została poddana niebywałemu męczeństwu, i która ten wielki dziejowy egzamin, jak żaden inny naród na świecie, zdała". ​Podczas uroczystości odbył się apel pamięci, wręczenie odznaczeń i ślubowanie uczniów klas o profilu wojskowym z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, noszącego imię pułku.

Antoni Macierewicz podczas uroczystości w Ostrołęce /Tomasz Waszczuk /PAP

Zwracając się do uczniów, minister podkreślił wagę słów "Tobie Ojczyzno", które młodzież powtarzała w rocie ślubowania. Pamiętajcie o tych słowach, bo są one jednymi z najważniejszych, jakie wypowiedzieliście w swoim życiu - mówił.

Macierewicz wyraził nadzieję, że większość składających ślubowanie zasili w przyszłości oddziały Obrony Terytorialnej Kraju. Chcemy, żeby polska młodzież była inteligentna, mądra, wykształcona, ale chcemy też, żeby była dzielna duchem i dzielna zdolnością obrony własnej ojczyzny - powiedział.

Szef MON ocenił, że Polska jest bezpieczna dzięki rozwijającej się gospodarce, patriotycznej młodzieży, ale też sojusznikom. Przypomniał, że wkrótce w naszym kraju pojawią się pierwsze jednostki wojskowe NATO pod dowództwem USA.

Podkreślał, że konieczna i niezbędna jest siła własna, ale - jak dodał "naród, który potrafi zorganizować wokół siebie wsparcie innych narodów - od Bałtyku po Morze Czarne, a także tych, którzy reprezentują wielkie potęgi światowe" - może się rozwijać bezpiecznie.

Taki naród może powiedzieć, że naprawdę jest niepodległy - stwierdził.

APA