IMGW wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu dla południa woj. podkarpackiego, śląskiego i małopolskiego. Na wskazanym obszarze IMGW prognozuje wystąpienie opadów deszczu okresami o natężeniu miejscami od 40 mm do 70 mm.

Padać będzie w centralnej części Śląska. Szczególnie w 13 powiatach w pasie od Jaworzna przez Katowice i Mysłowice, a na Żorach i Rybniku kończąc. W tej części regionu prognozuje się umiarkowane opady.

Natomiast na południu województwa deszcz ma już padać intensywnie. Chodzi o Beskidy i okolice Bielska-Białej, Żywca i Cieszyna. W niektórych miejscach, m.in. w Katowicach już zaczęło padać, ale deszcz ma się nasilić po południu i w nocy.

 

Ostrzeżenie obowiązuje do czwartkowego przedpołudnia. 

Co z rzekami?

 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne i zagrożenie dla zdrowia oraz życia.

Z powodu deszczu istnieje też niebezpieczeństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych. Chodzi o trzy rzeki: Małą Wisłę, Przemszę oraz Sołę. W tym przypadku ostrzeżenie obowiązuje do czwartkowego popołudnia.

Pogoda na środę, 30.09