"Dla Ciebie to pięć minut, dla kogoś całe życie" - pod tym hasłem odbywa się finał trzeciej edycji największej akcji rejestracji dawców szpiku w Polsce. Studenci z ponad stu uczelni ponownie łączą siły, aby pomóc chorym na białaczkę.

Akcja odbywa się w środę i czwartek w blisko dwustu budynkach uczelni wyższych w całej Polsce. Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek między 18. a 55. rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kilogramów i bez dużej otyłości. Zabieg polega na pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i jest całkowicie bezbolesny. Przed nim potencjalny dawca będzie miał krótki wywiad medyczny i będzie musiał wypełnić odpowiedni formularz.

Podczas I edycji akcji, w kwietniu ubiegłego roku, zarejestrowało się prawie sześć tysięcy osób. Zaledwie pół roku później, w grudniu, odbyła się druga edycja akcji, podczas której studenci zarejestrowali ponad siedemnaście tysięcy chętnych.

Zdajemy sobie sprawę, że tylko i wyłącznie dzięki zaangażowaniu tak licznej grupy młodych ludzi projekt rejestracji ma unikalny charakter na skalę światową - mówi Agata Maraszek, kierownik Działu Rekrutacji Dawców Fundacji DKMS Polska. Sądząc po tym, ile pracy włożyli studenccy ambasadorzy w przygotowanie i wypromowanie rejestracji, wierzymy, że akcja zakończy się spektakularnym wynikiem - dodaje.

Każdego dnia kilkadziesiąt osób w Polsce słyszy diagnozę: białaczka. Wielu z nich czeka na swojego bliźniaka genetycznego. Dlatego tak ważne jest, by studentom udało się przekonać jak najwięcej osób, że te pięć minut przeznaczone na rejestrację może oznaczać szansę dla kogoś, kto walczy o całe swoje życie.

Listę miejsc, w których można zarejestrować się jako dawca znajdziecie TUTAJ

(mpw)