Dzięki szybkiej reakcji stewardesy uratowano życie jednemu z pasażerów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Mężczyzna zasłabł po wyjściu z samolotu, reanimowano go przez pół godziny - poinformował rzecznik prasowy Okęcia.

80-letni pasażer lotu z Bejrutu po wyjściu z samolotu i wejściu do budynku terminalu nagle zasłabł - przewrócił się i uderzył głową w ścianę. Mężczyzna leżał na podłodze, wokół było dużo krwi. (...) Funkcjonariusz Straży Granicznej, który także był na miejscu, wezwał Służbę Medyczną. Mężczyzna nie oddychał (...). Nie można było też wyczuć pulsu - mówi cytowana w komunikacie lotniska stewardesa Aleksandra Lisiewicz.

W pobliżu na ścianie wisiał jeden z automatycznych defibrylatorów, czyli urządzenie do ratowania życia w przypadkach nagłych zasłabnięć. Stewardesa, jak opowiada, zdjęła go ze ściany i rozpakowała, a inny z pasażerów, który twierdził, że jest lekarzem, uruchomił defibrylację. Po chwili na miejscu zjawili się lotniskowi ratownicy.

Kiedy krążenie pacjenta zostało ustabilizowane, przewieziono go do szpitala. Jego życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo - poinformował dr Wojciech Goetz z zespołu ratowniczego Lotniskowej Służby Medycznej.

Automatyczne defibrylatory ratują życie

To już piąty przypadek uratowania życia człowieka przy pomocy automatycznego defibrylatora na Lotnisku Chopina. W wybranych miejscach terminalu dworca lotniczego, a także kilku innych obiektach na terenie lotniska, jest 49 takich urządzeń - wiszą na ścianach w ogólnodostępnych miejscach i są wyraźnie oznaczone.

Każdy defibrylator wygląda jak mała czarna walizeczka z jaskrawozielonym uchwytem. Na obudowie ma wyraźny szary napis "AED+PLUS" (AED to skrót od angielskiego wyrażenia "Automated External Defibrillator" - automatyczny defibrylator zewnętrzny, a "Plus" oznacza, że urządzenie ma również funkcje wsparcia akcji reanimacyjnej).

Zdjęcie defibrylatora ze ściany i zastosowanie go do reanimacji automatycznie uruchamia również alarm w lotniskowym ambulatorium. Do pomocy natychmiast rusza zespół ratownictwa medycznego, którzy w przeciągu kilku minut mogą dotrzeć do każdego miejsca w terminalu i przejąć akcję ratunkową.