Politykiem z największym zaufaniem wśród Polaków jest Mateusz Morawiecki - wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla Onetu. Najwyżej spośród polityków związanych z opozycją znalazł się Donald Tusk - w rankingu zaufania zajął czwarte miejsce.

Premierowi ufa 45,8 proc. badanych przez IBRiS. Przeciwnego zdania było 40 proc. ankietowanych. Tym samym Mateusz Morawiecki wyprzedził na miejscu lidera Andrzeja Dudę. Urzędujący prezydent może cieszyć się zaufaniem wśród 44,9 proc. respondentów. Wraz z premierem są jedynymi politykami, którym Polacy bardziej ufają, niż nie ufają. W stosunku do czerwcowego badania, liczba negatywnych odpowiedzi w stosunku do Andrzeja Dudy wzrosła jednak o 5 pkt proc.

Na ostatnim miejscu podium znalazł się Jarosław Kaczyński. Prezesowi PiS ufa 36,7 proc. badanych, a przeciwnego zdania jest 47,2 proc. Na czwartym miejscu znalazł się Donald Tusk. Ustępujący przewodniczący Rady Europejskiej cieszy się ponad 35 proc. zaufaniem. Negatywnie o byłym premierze wypowiedziało się 53,2 proc. badanych.

Duży spadek zaufania zanotowała była premier w rządzie PiS, Beata Szydło. Europosłanka znalazła się na piątym miejscu z wynikiem 34,7 proc. pozytywnych głosów. Jest to jednak spadek o 3,5 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem. Tuż za Szydło znalazł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, którego wynik jest gorszy tylko o 0,2 pkt proc. od byłej premier. Ziobrze nie ufa 53 proc. badanych.

Na siódmym miejscu jest prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ufa mu 31,9 proc. badanych. To wzrost o 6,1 pkt proc. w porównaniu do czerwcowego sondażu. 

Na ósmym miejscu uplasował się Paweł Kukiz. Według badania ufa mu 25,5 proc. Polaków. Negatywne opinie o liderze Kukiz'15 wypowiedziało się 45,2 proc. uczestników sondażu.