Ponad 70 proc. Polaków pytanych przez Instytut Badań Społecznych i Rynkowych uważa, że Kościół w Polsce powinien płacić odszkodowania za przypadki pedofilii wśród duchownych. Z kolei więcej niż połowa ankietowanych jest zdania, że film braci Sekielskich osłabi Kościół w naszym kraju. Sondaż został przeprowadzony dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl.

Zdecydowana większość, bo w sumie 74,1 proc. ankietowanych przez IBRIS uważa, że Kościół w Polsce powinien płacić odszkodowania wykorzystywanym seksualne przez duchownych. Zdecydowane tak dla tego typu zadośćuczynienia deklaruje aż 56,8 proc. pytanych, raczej tak - 17,3 proc. 

Okazuje się, że ani płeć, ani wiek pytanych w sondażu nie miały znaczenia przy wyborze odpowiedzi.

Tylko 12,8 proc. jest odmiennego zdania. "Zdecydowanie nie" odpowiedziało 4,5 proc., "raczej nie" - 8,3 proc.


W sondażu przeprowadzonym przez przez IBRIS dla "Dziennika Gazety Prawnej", dziennik.pl, RMF FM i RMF24.pl pytaliśmy także o to, czy film dokumentalny braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" wzmocni, czy osłabi Kościół rozumiany jako wspólnotę wiernych, nie tylko księży?

Ponad połowa respondentów, w sumie 53,1 proc. uważa, że film dokumentalny "Tylko nie mów nikomu" osłabi Kościół w Polsce. 27,8 proc. jest zdania, że zdecydowanie osłabi 25,3 proc., że "raczej osłabi".

Najwięcej, bo 68 proc., ankietowanych w wieku 40-49 lat jest zdania, że film "Tylko nie mów nikomu" może wpłynąć na osłabienie Kościoła w Polsce. Taki pogląd dominuje również wśród mieszkańców metropolii (powyżej 500 tysięcy mieszkańców) - 67 proc.

25,3 proc. uważa, że film nie będzie miał żadnego wpływu na Kościół, rozumiany, jako wspólnotę wiernych.

Tylko 7,1 proc. jest zdania, że film może wzmocnić Kościół w Polsce. "Zdecydowanie wzmocni" odpowiedziało 3,1 proc., "raczej wzmocni" 4 proc.

Polacy za powstaniem komisji państwowej ws. pedofili wśród duchownych

Przeważająca większość, bo w sumie 70 proc. ankietowanych chce powstania państwowej komisji, która będzie wyjaśniała skalę pedofilii wśród księży. Dokładnie 46,2 proc. odpowiedziało "zdecydowanie tak" na pytanie  "Czy powinna powstać państwowa komisja wyjaśniająca skalę zjawiska pedofilii wśród księży?". "Raczej tak" odpowiedziało 23,4 proc.

Czy powinna powstać komisja wyjaśniająca skalę pedofili wśród księży?>>>

Kontrowersyjny film braci Sekielskich

W sobotę 11 maja na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na YouTubie premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W dwugodzinnym obrazie znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

Film rozpoczął dyskusję na temat słuszności powstania komisji państwowej, która miałaby wyjaśniać przypadki wykorzystywania nieletnich przez księży.

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał w zeszłym tygodniu zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie.

W sobotnim oświadczeniu prymas Polski abp Wojciech Polak wyraził głębokie poruszenie tym, co zobaczył w filmie braci Sekielskich. Przepraszam za każdą ranę zadaną przez ludzi Kościoła - napisał prymas.