​Biała tablica w szczerym polu - usunięta. Po naszej interwencji Zarząd Dróg i Mostów zmienił organizację ruchu na ulicy Bohaterów Września, czyli na dojeździe do obwodnicy węzła Poligonowa. Piękna, dwujezdniowa droga z pasem zieleni po środku. Dookoła malownicze pola, sady i znak - teren zabudowany. Tak było jeszcze kilka dni temu. Teraz jest ograniczenie prędkości do 70 km/h.

Procedura trwała od lipca 2017 roku, ale w końcu się udało. Po naszej interwencji w lubelskim Ratuszu padła wówczas z ust urzędników deklaracja, że absurdalne oznakowanie zostanie zmienione. 

Cieszymy się, że urzędnicy nie są głusi na sugestie kierowców - mówi Maciej Kulka, instruktor doskonalenia techniki jazdy, z którym - jako naszym ekspertem - zajęliśmy się tematem oznakowania. 

Procedury w takich przypadkach niestety są czasochłonne, ponieważ trzeba zrobić projekt organizacji ruchu, musi on być skonsultowany m.in. z policją, potem zatwierdzanie, uprawomocnianie i wreszcie pieniądze na nowe oznakowanie i fizyczne jego wykonania. Nie czepiamy się. To nie wina urzędników, że takie są przepisy - mówi Kulka. 

Drogowy absurd w Lublinie. Biała tablica w szczerym polu

Zamiast "białej tablicy" na wjeździe w granice administracyjne Lublina jest tablica "zielona" z napisem Lublin. A zaraz za nią znak 70 km/h zamiast 50 km/h. Ograniczenie pojawia się dopiero przed skrzyżowaniem z ulicą Zelwerowicza, co jest jak najbardziej potrzebne i oczywiste. 

Zaraz za skrzyżowaniem znów mamy kawałek dwupasmowej prostej bez żadnych zabudowań i tam również jest z powrotem 70 km/h. (wcześniej było 50 km/h). Tablica "Obszar zabudowany" jest postawiona dopiero w miejscu rozpoczynania się rzeczywistej linii zabudowy- czyli w tym przypadku bloków mieszkalnych. 

To jest książkowa sytuacja - mówi Maciej Kulka. Wszystko jest bardzo logiczne, zgodne z przepisami i bezpieczne - dodaje. 

(ph)