"Będą loty rekonesansowe na lotniska, na których - tak jak w Smoleńsku - nie ma systemu ILS" - zapowiedział po spotkaniu z komisją Jerzego Millera ppłk Robert Kupracz, rzecznik Sił Powietrznych. Chodzi o wcześniejsze rozpoznanie warunków na lądowiskach, pozbawionych radiowego systemu nawigacyjnego - przydatnego w warunkach ograniczonej widzialności.

Kupracz zapewnił też, że zostaną zakupione symulatory do ćwiczeń na samolotach CASA i Bryza. Wciąż jednak nie wiadomo, kto straci stanowisko w związku z katastrofą smoleńską. Jak mówił pułkownik Kupracz, za szybko na wnioski personalne, bo raport Millera jest dopiero czytany w Siłach Powietrznych, a poza tym sprawą zajmuje się prokuratura, więc trzeba poczekać na ustalenia śledczych. To zadziwiające tłumaczenie, bo po lekturze 300-stronicowego raportu, który zdążyli przeczytać i przeanalizować już chyba wszyscy, jasno widać, kto nie powinien pozostać na stanowiskach. Na pewno ci, którzy odpowiadali za szkolenie pilotów i ci, którzy prowadzili wewnętrzne kontrole w 36. pułku - te zawsze kończyły się pozytywnymi wnioskami, a zderzając to z faktami zawartymi w raporcie Millera, aż trudno uwierzyć w to, że nikt nie dopatrzył się żadnych nieprawidłowości.

Kupracz niezrażony tłumaczył jednak, że wszystko idzie teraz w dobrym kierunku, a zalecenia komisji już są wdrażane. Podkreślił, że po raporcie, który w dużej mierze dotyczył 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, w jednostce dokonano znacznych zmian.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10 w poniedziałek. Poza przedstawicielami wojska, uczestniczyli w nim przewodniczący komisji Jerzy Miller i jej członkowie. Tuż przed spotkaniem Miller mówił, że komisja liczy na dyskusję dotyczącą opublikowanego w piątek raportu ws. przyczyn katastrofy smoleńskiej. Dowództwu Sił Powietrznych komisja jest winna wyjaśnienie wszystkich przesłanek, które brała pod uwagę, przy ferowaniu takiej, a nie innej ekspertyzy - powiedział Miller. Chodzi m.in. o braki w szkoleniu wojskowych pilotów przewożących najważniejsze osoby w państwie.