Stan wód w rzekach przekroczy poziom alarmowy na Pomorzu. Przewidywany jest tam też silny wiatr - poinformowali eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - PIB. Zapowiedzieli również, że od jutra w całej Polsce mają nadciągnąć mrozy.

Podczas konferencji w IMGW-PIB synoptyk Maria Waliniowska ostrzegła przed silnym wiatrem na Pomorzu. Na Pomorzu wiatr będzie wiał z prędkością do 90 km na godzinę i prędkość będzie się utrzymywać i w nocy (z 4 na 5 stycznia - PAP) - poinformowała. Dodała, że nad samym morzem, na Wybrzeżu Środkowym, porywy wiatru mogą wynosić nawet do 100 km na godzinę. Na zachodzie kraju można się spodziewać porywów wiatru rzędu 70-80 km, a na pozostałym obszarze - do 65 km na godzinę.

Silny i porywisty wiatr to efekt różnicy ciśnień, które - pomiędzy Gdańskiem a Zakopanem - wynosi przeszło 25 hPa.

Marianna Sasim z IMGW PIB poinformowała z kolei, że na Wybrzeżu i rzekach uchodzących do morza następuje wzrost stanu wody. Wytłumaczyła, że jest to wynik podwyższonego poziomu morza, jak również wpływ cofki - a więc sytuacji, kiedy woda wpływa do ujściowych odcinków rzek.

Jak przypomniała, we wtorek zostały wydane ostrzeżenia, że w ciągu najbliższej doby poziomy wody na Wybrzeżu wzrosną powyżej stanów alarmowych. Zarówno na Wybrzeżu Wschodnim, jak i Zachodnim, oraz w ujściowych odcinkach rzek uchodzących do Zalewu Szczecińskiego, rzek uchodzących do Zatoki Gdańskiej, spodziewamy się wzrostu poziomu wody powyżej stanów alarmowych - powiedziała.

W środę na południu i wschodzie Polski spadnie śnieg. Spodziewamy się, że przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie od 5 cm na wschodzie, do 15 cm - zwłaszcza wysoko w górach, na Pogórzu Karpackim i Przedgórzu Sudeckim - powiedziała Waliniowska.

Od czwartku zacznie się silne ochłodzenie - prognozuje IMGW - PIB.

(mal)