​Posłowie Koalicji Obywatelskiej podczas dzisiejszego posiedzenia w Sejmie, podczas którego głosowany będzie budżet, rozwinęli tzw."sektorówkę" z hasłem “PiS=drożyzna". To element kampanii KO, zwracającej uwagę na rosnącą inflację w Polsce.

Posłowie KO na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu pojawili się z małymi transparentami i wielką flagą z hasłem "PiS=Drożyzna". Dzisiaj w parlamencie ma być głosowana ustawa budżetowa na 2022 rok.

Happening to element szerszej kampanii Koalicji Obywatelskiej. Na ulice kilku miast wyjechały samochody z banerami z tym samym hasłem. Napis wyświetlano także na siedzibie PiS na Nowogrodzkiej. KO uruchomiła też stronę internetową, na której autorzy wyliczają, jak zmieniły się ceny produktów od 2015 roku.

Inflacja w listopadzie wyniosła 7,8 proc. i była tym samym największa w tym wieku. 

W związku z rosnącą inflacją od października Rada Polityki Pieniężnej podnosi stopy procentowe. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 1,75 proc., czyli są najwyższe od 2015 roku. Prezes Adam Glapiński podczas ostatniej konferencji prasowej powiedział, że jest jeszcze przestrzeń do kolejnych podwyżek.

Zgodnie z zapowiedziami prezesa NBP, inflacja w Polsce spadnie do celu (2,5 proc. z możliwym odchyleniem o 1 pkt proc.) w ostatnim kwartale 2023 roku. 

W związku z rosnącą inflacją zainterweniować postanowił rząd, który wprowadza tzw. tarcze antyinflacyjne. To w dużej mierze obniżka podatków na benzynę i prąd, a także dopłaty dla najbiedniejszych gospodarstw. Szacuje się, że program faktycznie obniży nieco inflację na początku roku, jednak paradoksalnie może wydłużyć okres "schodzenia" z jej podwyższonego poziomu. 

Nie zapominajmy także, że wpływ na inflację w przyszłym roku będzie miał także rządowy Polski Ład, który zakłada obniżkę podatków dla milionów Polaków, co podbije popyt konsumpcyjny i zwiększy presję na wzrost cen.