Klub Solidarna Polska zgłosił kandydaturę Beaty Kempy na wicemarszałka Sejmu. Jednocześnie Janusz Palikot ogłosił, że jego ugrupowanie ponownie rekomenduje na to stanowisko Wandę Nowicką.

Chcemy w ten sposób zablokować fatalną dla polskiej demokracji kandydaturę klubu Janusza Palikota, która kwestionuje polski parlamentaryzm. Mamy nadzieję, że klub PiS poprze nas w tych dążeniach. Dzisiaj jedyną szansą, żeby nie zasiadł przedstawiciel klubu Palikota, jest Beata Kempa - powiedział rzecznik klubu Solidarna Polska Patryk Jaki.

Wcześniej odbyło się głosowanie nad pięciorgiem kandydatów zgłoszonych przez partie zasiadające w Sejmie. Wybrano Cezarego Grabarczyka (PO), Eugeniusza Grzeszczaka z PSL, Marka Kuchcińskiego (PiS) i Jerzego Wenderlicha (SLD). Przepadła kandydatura Wandy Nowickiej, zgłoszona przez Ruch Palikota.

Jednak po posiedzeniu Konwentu Seniorów Palikot oświadczył, że kandydatura Nowickiej pojawi się ponownie. Jak dodał, "ma wrażenie", iż udało mu się przekonać PO do tej propozycji.

Inauguracja prac Sejmu VII kadencji - zobacz filmy

Posłowie w głosowaniu zdecydowali, że jeszcze dziś dojdzie do wyboru piątego wicemarszałka.