Klub Platformy Obywatelskiej nie będzie uczestniczył w Zgromadzeniu Narodowym, które odbędzie się w piątek - poinformował na konferencji lider PO Grzegorz Schetyna. Jako powód takiej decyzji podał "niszczenie demokracji przez PiS".


Grzegorz Schetyna poinformował, że PO w piątek zorganizuje uroczyste posiedzenie klubu. Zaprosi na nie m.in. byłych parlamentarzystów partii. Posiedzenie odbędzie się w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie.

Demokracja parlamentarna jest przez PiS niszczona. Niszczone są zasady wspólnoty parlamentarnej. Niszczona jest demokracja, niszczona jest wolność - tłumaczył Schetyna. Nie będziemy uczestniczyć w uroczystościach, które tak naprawdę mają przykryć prawdziwą i smutną rzeczywistość 2018 roku - dodał. Miejsce opozycji dzisiaj jest poza polityczną szopką, która jest organizowana przez marszałków Kuchcińskiego i Karczewskiego - ocenił. 


Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PO wynika, że na posiedzenie klubu przybyć zamierzają m.in. były marszałek Sejmu, późniejszy prezydent RP Bronisław Komorowski, były premier i były szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także były minister spraw zagranicznych, który także sprawował urząd marszałka Sejmu Radosław Sikorski.

Jeśli chodzi o byłych członków prezydiów Sejmu i Senatu, obecni będą także: była premier Ewa Kopacz (marszałek Sejmu w latach 2011-2014), Bogdan Borusewicz (marszałek Senatu w latach 2005-2015, obecnie wicemarszałek tej izby), Małgorzata Kidawa-Błońska (marszałek Sejmu od czerwca do listopada 2015 r., obecnie wicemarszałek Sejmu) oraz Schetyna, który pracami Sejmu kierował w latach 2010-2011.

Nowoczesna, która także otrzymała zaproszenie na uroczyste obrady klubu PO, nie podjęła jeszcze decyzji, czy będzie uczestniczyć w spotkaniu Zgromadzenia Narodowego. Sprawa ma zostać rozstrzygnięta na posiedzeniu klubu Nowoczesnej w piątek o godz. 9.


Zgromadzenie Narodowe, które ma uczcić 550-lecie polskiego parlamentaryzmu i 100-lecie odzyskania niepodległości, odbędzie się w piątek. Zgromadzenie wysłucha orędzia prezydenta Andrzeja Dudy.