Europoseł Jacek Saryusz-Wolski ocenił w Polsat News, że szef Rady Europejskiej Donald Tusk "naruszył ducha" przepisu Traktatu o UE. Zakazane jest angażowanie się w politykę wewnętrzną kraju pochodzenia przez przewodniczącego Rady; Tusk jest nieformalnym liderem opozycji - argumentował.

Jacek Saryusz-Wolski /Wiktor Dabkowski /PAP

W niedzielę Donald Tusk napisał na swoim prywatnym koncie na Twitterze: "Alarm! Ostry spór z Ukrainą, izolacja w Unii Europejskiej, odejście od rządów prawa i niezawiłości sądów, atak na sektor pozarządowy i wolne media - strategia PiS czy plan Kremla? Zbyt podobne, by spać spokojnie".

Saryusz-Wolski podkreślił w Polsat News, że swoim wpisem przewodniczący Rady Europejskiej zaszkodził Polsce. Donald Tusk to nie jest bloger, tylko to jest numer dwa w UE - w sensie hierarchii formalno-protokolarnej - i to jest czytane na całym świecie - powiedział europoseł.

W ocenie Saryusza-Wolskiego Tusk naruszył ducha artykułu 15. traktatu o UE. Artykuł 15., ustęp 6. mówi o tym, że przewodniczący Rady nie może sprawować żadnych publicznych funkcji - wskazał Saryusz-Wolski. Duch tego przepisu traktatowego mówi o tym, że zakazane jest angażowanie się w politykę wewnętrzną kraju pochodzenia przez przewodniczącego Rady - podkreślił. Jego zdaniem "Tusk nie narusza litery tego artykułu, natomiast narusza ducha".

Europoseł zaznaczył, że Tusk "nieformalnie jest liderem opozycji totalnej", choć "formalnie nie pełni takich funkcji". Nikomu z autorów tego traktatu nie przyszło do głowy, że szef Rady może być nieformalnym liderem, dyrygentem, sponsorem, patronem opozycji z kraju swojego pochodzenia. Nikt na to nie wpadł, czegoś takiego jeszcze nie było - dodał.

(mn)