Zewnętrzny sarkofag, w którym znajduje się trumna z ciałem marszałka Józefa Piłsudskiego trafił z Katedry na Wawelu do pracowni konserwatorskiej. Specjaliści zbadają go i przeprowadzą renowację, która ma na celu przywrócenie jego pierwotnej estetyki i zabezpieczenie na przyszłość.

Sarkofag jest w dobrym stanie - powiedział proboszcz parafii archikatedralnej ks. prałat Zdzisław Sochacki. Kryształowa trumna z zabalsamowanym ciałem marszałka nie została naruszona i po przełożeniu do tymczasowego sarkofagu pozostaje w krypcie katedry - podkreślił.

Sarkofag zewnętrzny został przewieziony do pracowni Agnieszki i Tomasza Trzosów w Tychach. Tam najpierw zbadana zostanie jego budowa technologiczna, a później metal zostanie poddany czyszczeniu. Prace mają potrwać około dwóch miesięcy. 

Początkowo planowaliśmy, że konserwatorzy będą prowadzić prace na miejscu w krypcie, ale ze względu na ruch turystyczny, liczne uroczystości odbywające się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz zakres prac, w tym środki chemiczne, które muszą być zastosowane,  nie jest to możliwe - mówił ks. prałat Zdzisław Sochacki.   

Marszałek Józef Piłsudski zmarł 12 maja 1935 r. Został pochowany w krypcie św. Leonarda na Wawelu, a w czerwcu 1937, na polecenie metropolity krakowskiego abpa Adama Stefana Sapiehy trumnę przeniesiono do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. Sarkofag, w którym ją złożono jest wykonany z płyt mosiężnych umieszczonych na żelaznym  stelażu. Swoją bryłą przypomina  prostą, żołnierską trumnę. Jedyną ozdobę stanowią okalające go rytmicznie nabite guzy.

W ramach tzw. projektów kluczowych SKOZK konserwacji mają zostać poddane sarkofagi 19 królów, wieszczów i bohaterów narodowych, pochowanych w Katedrze na Wawelu. Parafia archikatedralna otrzyma na ten cel w ciągu trzech lat ponad 3,1 mln zł z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, a łączna wartość tego projektu to 3,8 mln zł.

(j.)