Sąd Apelacyjny w Gdańsku uchylił wyrok dożywocia dla Jana R., pseudonim „Kulawy” za zabójstwo dwóch biznesmenów ze Szczecina. Ta niewyjaśniona do dziś sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.

Sędzia Beata Fenska-Paciorek w uzasadnieniu dzisiejszej decyzji przypomniała, że zarzut wobec "Kulawego" oparty jest wyłącznie na poszlakach. Sąd niższej instancji nie dokonał szczegółowej analizy wszystkich faktów ubocznych. W takim przypadku o uznaniu słuszności zarzutu można mówić tylko wtedy, gdy wszystkie poszlaki łączą się i zazębiają i żadna z nich nie dopuszcza innej wersji - tłumaczyła.

Sąd uchylił wyroki także trzem innym członkom grupy przestępczej "Kulawego". Oni również byli skazani za zabójstwo biznesmenów ze Szczecina.

Tajemnicze morderstwo

Dwaj przedsiębiorcy ze Szczecina, za których zabójstwo skazany został Jan R., zginęli w 2003 roku. Mężczyźni pojechali do domu "Kulawego" w Kisielicach k. Iławy, by rozliczyć się z nim za papierosy. Ich ciał do tej pory nie odnaleziono.

Według prokuratury, jedną z poszlak świadczących, że w zabójstwo zamieszany był Jan R.,  są jego słowa skierowane do brata: "zrobiłem z tymi ch... porządek". Za tą wersją wydarzeń mają przemawiać też billingi rozmów telefonicznych między "Kulawym" a trójką członków gangu.