Mierki, Jadwisin czy Łańsk trafią w prywatne ręce. Jak ustalił reporter RMF FM Mariusz Piekarski, projekt ustawy umożliwiającej sprzedaż rządowych ośrodków jest już gotowy.

Pieniądze z ich sprzedaży mają trafić na specjalnie utworzony fundusz stypendialny. Na razie trudno ocenić za ile zostaną sprzedane ośrodki. Szef Kancelarii Premiera Tomasz Arabski liczy jednak na kilkaset milionów złotych. Po audycie okazało się bowiem, że nieruchomości, które nie są niezbędne do pracy rządu, może być nawet kilkadziesiąt. Od 50 do blisko 90 różnego rodzaju nieruchomości o charakterze ośrodków wypoczynkowych czy szkoleniowo-wypoczynkowych - zaznacza.

Nieruchomości mają być sprzedawane na wolnym rynku, a nie jak do tej pory po przez przekazywanie samorządom. Większość pójdzie pod młotek, ponieważ kilka z nich próbują odzyskać dawni właściciele, np. ośrodek Jadwisinie.

Jest też inny problem. Kilka ośrodków znajduje się na terenach parków narodowych i lasów państwowych. Polska ustawa o lasach państwowych nie zezwala na prywatyzację lasów. Te ośrodki będą przekazywane do nadleśnictwa lub na potrzeby parku narodowego - dodaje Arabski.

Gotowa ustawa o gospodarce nieruchomościami Skarbu Państwa, która pozwoli sprzedawać ośrodki, za kilka tygodni stanie na radzie ministrów.