W wyniku ataku na Lwów rosyjska rakieta uderzyła w magazyn nowosądeckiej firmy Fakro. Spłonęło dwa tysiące okien dachowych – przekazał w rozmowie z portalem i Sądeczanin.info prezes Fakro, Ryszard Florek.

Rosjanie w nocy z niedzieli na poniedziałek zaatakowali Lwów osiemnastoma dronami kamikadze. Zestrzelono 15 z nich.

Te, których nie udało się zestrzelić, trafiły w magazyny. Część należała do nowosądeckiej firmy Fakro. Już wiadomo, że w magazynie spłonęło dwa tysiące dachowych okien. Spłonęła też hala produkcyjna - powiedział portalowi Sądeczanin.info prezes Fakro, Ryszard Florek.

"Czekamy, aż zostanie ugaszony pożar w celu oszacowania strat. Jesteśmy w kontakcie z naszymi pracownikami i kadrą zarządzającą FAKRO Lwów. Okazujemy im wsparcie. Produkcję w ukraińskich zakładach produkcyjnych przejęły polskie podmioty i będziemy w dalszym ciągu obsługiwać rynek ukraiński" - czytamy w komunikacie nowosądeckiej firmy.

Z komunikatu firmy wynika, że w wyniku ataku nie ucierpieli pracownicy firmy.

Spłonął magazyn z pomocą humanitarną

Zniszczony został też magazyn, który był udostępniany Caritas-SPES Ukraina przez firmę Fakro. Przechowywana była w nim pomoc humanitarna. Niedawno zostało do niego przetransportowanych m.in. 33 palet pomocy humanitarnej z paczkami dla Ukrainy, palety ze środkami dezynfekcyjnymi, żywność w konserwach czy tak bardzo potrzebne agregaty prądotwórcze. Chodzi o 300 ton pomocy, która miała trafić do wschodnich regionów Ukrainy.

"Caritas od 1,5 roku korzystała z tego magazynu i to z niego pomoc była transportowana dalej, na wschód Ukrainy, do najbardziej potrzebujących. Wszystko zostało zniszczone. Dziękujemy Bogu, że nie ma ofiar wśród pracowników. Jak widzimy, Rosyjska Federacja atakuje wszystkich bez wyjątku, nawet obiekty pomocy humanitarnej. Na Ukrainie nie ma już bezpiecznego miejsca. Nawet Lwów stał się już miejscem zagrożonym" - ocenił.

W związku z zaistniałą sytuacją Caritas Polska uruchomił zbiórkę dla najbardziej potrzebujących.

Wsparcia można udzielić wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (z dopiskiem UKRAINA), przekazując wpłatę poprzez stronę caritas.pl lub wysyłając SMS o treści UKRAINA pod numer 72052 (2,46 zł z VAT).