Były wicepremier i eksminister finansów Jacek Rostowski zostanie szefem doradców Ewy Kopacz w randze ministra bez teki. Premier zapowiedziała, że wniosek ws. nominacji dla Rostowskiego zostanie przekazany prezydentowi na początku przyszłego tygodnia.

Minister bez teki nie kieruje działem administracji rządowej i nie jest obsługiwany przez ministerstwo, lecz wypełnia zadania określone przez prezesa Rady Ministrów.

Na swoim stanowisku pozostanie szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki. Pytanie, czy Bielecki i Rostowski będą ze sobą współpracowali, czy rywalizowali o względy i ucho premiera. To przecież dwie bardzo silne osobowości - powiedział polityk z władz PO.

Ireneusz Raś (PO) oświadczył, że trudno sobie wyobrazić, by Rostowski - osoba z wielkimi kompetencjami - nie został wykorzystany w procesie zarządzania krajem. To dobrze, że premier skorzysta z porad polityka doświadczonego i stabilnego w poglądach, to nie jest zaskoczenie - podkreślił Raś.

Inne nominacje w Kancelarii Premiera

Jolanta Gruszka, była szefowa gabinetu Ewy Kopacz, z czasów gdy sprawowała ona funkcję marszałka Sejmu, została szefową gabinetu politycznego premiera.

Doradcą Kopacz do spraw europejskich będzie wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski. Sekretarz stanu w KPRM Małgorzata Kidawa-Błońska powiedziała, że Trzaskowski będzie w KPRM odpowiedzialny za sprawy Unii Europejskiej, m.in. przygotowania do szczytów unijnych, w tym najbliższego październikowego szczytu, poświęconego polityce klimatycznej. Trzaskowski zastąpił na tej funkcji najbliższego współpracownika Donalda Tuska - Piotra Serafina.

Na razie w Kancelarii Premiera zostanie Paweł Graś; następnie dołączy w Brukseli do Donalda Tuska, który 1 grudnia obejmie funkcje szefa Rady Europejskiej. Decyzja już zapadła, Graś wyjeżdża do Brukseli, zaczął już nawet szukać tam mieszkania - potwierdziło źródło z KPRM. Politycy PO przekonują, że Graś na pewno zostanie w kraju do listopadowych wyborów samorządowych, szczególnie że - jako sekretarz generalny partii - odpowiada za wynik partii w tych wyborach.

W KPRM ma pozostać - według informacji ze źródeł rządowych - dotychczasowych doradca Tuska - Łukasz Zaręba. Bliskim współpracownikiem Kopacz pozostanie też Adam Piechowicz - jej dotychczasowy doradca do spraw wizerunku i wystąpień medialnych.

Za relacje KPRM-parlament odpowiada Małgorzata Kidawa-Błońska. Będę odpowiadała za kontakty z Sejmem i Senatem, z marszałkami obu izb, klubami parlamentarnymi, ale także z organizacjami i instytucjami w kraju. W parlamencie mam za zadanie usprawnić proces legislacyjny, tak żeby kluby wcześniej wiedziały, jakie ustawy rządowe wpłynęły do Sejmu, oraz monitorować, na jakim są etapie - powiedziała Kidawa-Błońska.

Nie wiadomo, czy i jaka będzie funkcja byłego spin doctora PiS Michała Kamińskiego, o którym media piszą, że pomagał Kopacz pisać expose i że zostanie doradcą premiera odpowiedzialnym za wizerunek.

Expose pisała premier Kopacz. Jak ktoś uważa, że można powiedzieć premier Kopacz, żeby coś zrobiła, to nie zna Ewy Kopacz, bo to osoba, która jest absolutnie pewna tego w co wierzy - powiedział Kamiński. Pytany, czy pomagał Kopacz przy expose powiedział: Gdybym miał powiedzieć, że nie rozmawiałem z premier Kopacz o expose, to bym skłamał, rozmawiałem i to nie rzadko, ale expose to jest w pełni dzieło premier Kopacz.

Politycy PO mają rozbieżne zdanie na temat możliwej współpracy Kamińskiego przy kształtowaniu wizerunku premier. Nie bardzo sobie wyobrażam Kamińskiego jako speca od wizerunku Kopacz, chociaż ostatnio zrobił się on bardzo aktywny w Platformie. Nie sądzę, żeby otrzymał formalny status doradcy w KPRM, jeśli już, to w formule nieoficjalnego pomocnika - powiedział  polityk z władz Platformy.

Szef klubu PO Rafał Grupiński, pytany niedawno, czy Kamiński może zostać spin doktorem premier, zauważył, że ideowo Kamiński jest daleko od Ewy Kopacz. Nie wiem, na ile Michał Kamiński jest blisko PO, by nasze cele akceptować - stwierdził Grupiński.

Z kolei Raś powiedział, że nie jest dla niego zaskoczeniem, iż osoba związana z partią, jest zaangażowana w budowanie projektu Platformy. Kamiński z pewnością ma kompetencje z zakresu budowy marketingu politycznego i budowanie wizerunku - powiedział polityk PO.

(pj)