Włamanie na stronę Światowych Dni Młodzieży archidiecezji lubelskiej nastąpiło z francuskiego serwera połączonego z rosyjskojęzyczną domeną zarejestrowaną w Stanach Zjednoczonych - dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM. Policja wszczęła formalnie dochodzenie dotyczące zablokowania strony i wyświetlenia na niej groźby po polsku i arabsku: "Allahu akbar! Przyszedł czas na odpłatę".

Przesłuchano już administratora archidiecezjalnej strony dotyczącej Światowych Dni Młodzieży, a także proboszcza jednej z parafii. Bardzo szybko udało się też ustalić pocztowy serwer, z którego zablokowano witrynę - znajduje się we Francji, natomiast odwołuje się do rosyjskojęzycznego portalu zarejestrowanego w Huston na prywatną osobę. Ten portal służy przede wszystkim do przesyłania zdjęć i plików filmowych. 

Kolejnym krokiem śledczych ma być wysłanie wniosków o pomoc prawną do Francji, a także do USA. Dopiero informacje z tych krajów będą kluczowe dla stwierdzenia, czy mamy do czynienia z realną groźbą czy głupim żartem.

(mal)