"Władze Rosji nie wpuszczą mnie na pogrzeb Borysa Niemcowa" - ogłosił Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu. Jak poinformowała rzeczniczka marszałka Sejmu, nie będzie oficjalnej delegacji polskiego Sejmu i Senatu na jutrzejszy pogrzeb polityka w Moskwie. Jeden z liderów antyputinowskiej opozycji został zamordowany w piątek.

Przed chwilą dowiedziałem się, że władze rosyjskie nie wpuszczą mnie na pogrzeb do Moskwy. Uniemożliwiają mi złożenie hołdu Borysowi Niemcowowi - powiedział marszałek Senatu. Myślę, że opinia publiczna w Polsce i także opinia publiczna w Rosji zinterpretuje ten fakt i wyciągnie z tego faktu wnioski - podkreślił. Bogdan Borusewicz zapowiedział, że będzie oczekiwał wyjaśnień od rosyjskiego ambasadora.

To jest decyzja niezrozumiała. Podwójnie niezrozumiała! Pan marszałek Borusewicz miał reprezentować państwo polskie. Po drugie niezrozumiała i trudna do zaakceptowania ze względu na to, że marszałek Borusewicz jest ikoną polskiej demokracji, solidarności, walki o wolność, człowiekiem jedocześnie szanującym cudze poglądy i szanującym inne narody, więc wydawał się osobą najbardziej pasującą do reprezentowania Polski na pogrzebie opozycjonisty rosyjskiego - powiedział prezydent Bronisław Komorowski. Według rzecznika MSZ-tu Marcina Wojciechowskiego, zakaz wjazdu do Rosji dla marszałka Senatu Bogdana Borusewicza jest retorsją za fakt, że przewodnicząca Rady Federacji Walentyna Matwijenko jest objęta sankcjami UE. 

Rzeczniczka marszałka Sejmu Małgorzata Ławrowska poinformowała, że nie będzie oficjalnej delegacji Sejmu i Senatu na pogrzeb Borysa Niemcowa.

Tuska też nie będzie w Moskwie

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk także nie weźmie udziału w pogrzebie Borysa Niemcowa. Zabraknie również szefowej unijnej dyplomacji. Wspólnotę reprezentować będzie szef unijnej placówki dyplomatycznej, w randze ambasadora. Z kalendarza spotkań Tuska wynika, że szef Rady UE ma na wtorek zaplanowane spotkanie z prezydentem Włoch, oraz z prezydentem Konga.

Pogrzeb Niemcowa we wtorek

Pogrzeb Niemcowa odbędzie się we wtorek na Cmentarzu Trojekurowskim w Moskwie. Poprzedzi ją cywilna uroczystość żałobna w moskiewskim Centrum Andrieja Sacharowa. W niedzielę w stolicy Rosji opozycja zorganizowała marsz żałobny poświęcony pamięci zamordowanego polityka. Wzięło w nim udział około 52 tys. osób.

55-letniego Borysa Niemcowa, jednego z liderów demokratycznej opozycji w Rosji, zastrzelono w piątek o godzinie 23:31 (godzina 21:31 w Polsce) w centrum Moskwy, na Dużym Moście Moskworeckim przylegającym do Wasiljewskiego Spusku, będącego przedłużeniem placu Czerwonego. Polityk został trafiony czterema pociskami. Strzelano do niego w plecy. Sprawców dotąd nie schwytano.

(es)