Aż 1935 cudzoziemców próbowało od początku sierpnia nielegalnie przekroczyć polską granicę od strony Białorusi - to najnowsze informacje przekazane przez resort spraw wewnętrznych i administracji. Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że straż graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego .

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji twierdzi, że 760 nielegalnych imigrantów ostatecznie trafiło do Polski. Osoby te zostały zatrzymane i osadzone w ośrodkach dla cudzoziemców.

Straż graniczna natomiast miała zapobiec nielegalnemu przekroczeniu granicy przez blisko 1200 osób.

"Granica jest uszczelniona. Straż Graniczną wspiera od tygodnia 1000 żołnierzy Wojska Polskiego" - poinformował wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, odnosząc do sytuacji na polsko-białoruskiej granicy.
Wpis wiceszefa MSWiA na Twitterze to odpowiedź na wpis posła Konfederacji Roberta Winnickiego, który napisał wcześniej, że "jeśli Straż Graniczna nie radzi sobie z odpieraniem fal imigrantów ze strony Białorusi, trzeba ją jak najszybciej wspomóc oddziałami Wojska Polskiego". "Zważywszy na sytuację na Biskim Wschodzie, w Etiopii i Afganistanie trzeba szybko uszczelniać granice" - dodał poseł.


Resort przekazał też, że rząd przyjął projekt zmian ustawy o cudzoziemcach, który ma być odpowiedzią na zaostrzająca się sytuację na zielonej granicy z Białorusią. Chodzi między innymi o regulacje ułatwiające zobowiązanie cudzoziemców do powrotu z terytorium Polski. 

Z czterech do dwóch metrów kwadratowych

Wiadomo też, że rząd szykuje się na wzrost liczby imigrantów, którzy nielegalnie przedostaną się do naszego kraju. 

Trwają prace nad rozporządzeniem, które zezwala na zwiększenie liczby miejsc w ośrodkach dla cudzoziemców, przez zagęszczenie tych osób. Do tej pory na osobę musiały przypadać 4 metry kwadratowe. Obecnie resort Mariusza Kamińskiego chce zmniejszyć ten metraż do 2 metrów.