Reduta Dobrego Imienia w liście do byłego prezydenta USA Billa Clintona domaga się przeprosin za jego wypowiedź, w której stwierdził, że Polska i Węgry, które "nie byłyby wolne" bez udziału USA, "chcą przywództwa w stylu Putina". "Niech Pan i pańskie otoczenie nie ulega fałszywej propagandzie wrogów wolności, którzy podają się za obrońców demokracji. Człowiek o Pańskiej pozycji i doświadczeniu powinien rozważniej dobierać informatorów, dywersyfikować źródła wiadomości i, przede wszystkim, nie wyciągać pochopnych wniosków" - podkreślono w dokumencie podpisanym przez prezesa Reduty Dobrego Imienia – Polskiej Ligi przeciw Zniesławieniom Macieja Świrskiego.

"Panie Prezydencie, powinien Pan przeprosić Polaków za swoje niesprawiedliwe i krzywdzące słowa. I niech Pan pamięta, że Amerykanów polskiego pochodzenia jest w USA dostatecznie dużo, aby zaważyć na wyniku wyborów prezydenckich" - czytamy w liście do byłego prezydenta USA. Jak podkreślono, Bill Clinton jest "niedoinformowany" w kwestiach dotyczących tak obecnej sytuacji w Polsce, jak i historii polskiej walki o wolność i roli USA w "pozbawieniu Polski wolności przez Stalina i sowiecką Rosję".

"Musi Pan wiedzieć, że ostry konflikt polityczny w Polsce, jaki rozpoczął się w zeszłym roku wokół Trybunału Konstytucyjnego, jest bardzo podobny do tego, który obecnie rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych, po śmierci jednego z sędziów Sądu Najwyższego. Czy w tej sytuacji też uważa Pan, że Prezydent Obama jest dyktatorem na wzór Putina?" - pyta Reduta. "To, co w tej chwili dzieje się w Polsce, wynika z faktu, że ludzie, którzy przez ostatnie 27 lat z małymi przerwami sprawowali władzę nie chcą uznać wyniku demokratycznych wyborów w Polsce i wszelkimi sposobami chcą zdyskredytować nowy polski rząd, niestety docierając z fałszywymi informacjami także do Pana. A robią to, ponieważ są w dużej mierze spadkobiercami komunistycznego systemu władzy, który po 1989 roku nie został w pełni przezwyciężony" - podkreślają autorzy listu.

RDI wyraża wdzięczność Stanom Zjednoczonym "za poparcie ich walki i walki Solidarności o wolność nie tylko Polski, ale i innych, okupowanych przez sowiety, narodów". Lecz, jak zauważono, "w walce o wolność Polski podczas Zimnej Wojny nie została przelana ani jedna kropla amerykańskiej krwi". "Co więcej, po upadku komunizmu w Polsce to USA wywierały presję, aby nie rozliczać komunistów za ich zbrodnie" - podkreślono w liście.

List Reduty Dobrego Imienia jest zamieszczony na stronie http://rdi.org.pl, gdzie można dołączać swoje podpisy.

Fundacja Reduta Dobrego Imienia - Polska Liga przeciw Zniesławieniom (RDI) propaguje wiedzę na temat historii i kultury Polski oraz polskiej współczesności, kreuje postawę aktywnego współtworzenia społeczeństwa obywatelskiego, a także inicjuje i wspiera działania mające na celu prostowanie nieprawdziwych informacji medialnych na temat historii Polski, a szczególnie przebiegu II wojny światowej, udziału w niej Polaków, stosunku Polaków do narodu żydowskiego, informacji na temat niemieckich obozów koncentracyjnych.

(mn)