"Nam zależy na tym, żeby media wreszcie miały stabilny budżet i przez to mogły realizować misję publiczną, produkować ambitne programy. Dotychczas był wielki problem z poborem abonamentu" - mówi, pytany przez słuchaczy o opłatę audiowizualną, gość Kontrwywiadu RMF FM, rzecznik rządu Rafał Bochenek. Dodaje, że toczy się dyskusja, które osoby powinny być obciążone tą stawką, a które nie. "Jeśli ktoś nie ma dostępu do TVP, to należałoby się zastanowić, czy nie wprowadzić zwolnienia. Szczególnie dla osób najbiedniejszych, najstarszych" - komentuje Bochenek.

Rzecznik rządu był również pytany o relacje premier-prezes PiS. Spotykają się, ich relacje są bardzo dobre. Darzą się wielkim szacunkiem, zaufaniem i wspierają się w tym, co robią - odpowiada gość RMF FM. Smutna mina premier, wychodzącej od Jarosława Kaczyńskiego z Nowogrodzkiej? To są pewne enuncjacje medialne. Takie domniemania i przypuszczenia, że spotkała się z prezesem są nieuzasadnione - mówi Rafał Bochenek. Dodaje, że premier raz spędza na Nowogrodzkiej 5 minut, innym razem 20. Premier jest również wiceprezesem PiS i ma prawo zaglądać do siedziby partii. Ma prawo konsultować się ze swoimi przyjaciółmi z partii - komentuje rzecznik.

Pytany o zmiany na stanowisku premiera, odpowiada: Nie ma żadnych planów, aby dokonywać zmian personalnych w rządzie, zarówno jeśli chodzi o zmianę premiera, jak i ministrów. Jego zdaniem to zgrany zespół, który realizuje założenia programowe, do których się zobowiązał.

Wypłaty 500+ zagrożone? Zdaniem rzecznika rządu to nie jest prawda. Podejmujemy wiele działań, które mają doprowadzić do zwiększenia dochodów do budżetu państwa. Nasze działania są zakrojone na szeroką skalę - zapewnia Rafał Bochenek. Wylicza, że jest to uszczelnienie systemu podatkowego, podatek bankowy i podatek od supermarketów.

Bochenek pytany o to, czy polski rząd szuka agencji PR-owej, żeby poprawić swój wizerunek, odpowiada: Nic o tym nie wiem. Polski rząd sam stara się budować wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, utrzymujemy kontakt z wieloma politykami zagranicznymi, odbywamy wizyty zagraniczne - mówi rzecznik. Deklaruje, że polski rząd chce utrzymywać dobre relacje ze wszystkimi sąsiadami.

Rzecznik rządu odpowiada również na pytania o nowego prezesa PAP i reformę podatkową.

Zobacz, jak Rafał Bochenek odpowiadał na pytania Konrada Piaseckiego w Kontrwywiadzie RMF FM