​Radny województwa warmińsko-mazurskiego i jednocześnie przewodniczący regionalnej Solidarności kierował po pijanemu; został zatrzymany w Ostródzie. We organizmie miał 0,8 promila. Sprawa trafiła do sądu.

Radny wojewódzki Józef D. został zatrzymany 24 listopada, ale policja dopiero dziś potwierdziła te informacje. Bożena Bujakiewicz z ostródzkiej policji przekazała, że radny został zatrzymany na ulicach Ostródy. Badania alkomatem wykazało, że kierował mając 0,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

Prowadzimy w tej sprawie postępowanie pod nadzorem prokuratora. Sądzę, że w ciągu miesiąca skierujemy sprawę do sądu - podała Bujakiewicz.

Szef kancelarii sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego Wiktor Leyk powiedział, że jeśli dojdzie do skazania radnego prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo, wówczas w ciągu 14 dni komisarz wyborczy wygasi jego mandat.

Józef D. jest przewodniczącym regionalnej Solidarności, w ostatnich wyborach ponownie został wybrany z listy PiS do sejmiku województwa. Szef PiS w regionie poseł Jerzy Szmit powiedział, że D. nie jest członkiem partii, a klub radnych PiS jeszcze się nie zawiązał, więc nie wiadomo, czy Józef D. do niego wejdzie. 

(abs)