Trybunał Konstytucyjny liczy 15 sędziów i dobrze, że nie jest jednolity; musi odejść od polityki i zająć się sprawami ważnymi dla ludzi – zadeklarowała prezes TK Julia Przyłębska. Według niej prawdopodobne jest przeprowadzenie w Trybunale audytu.

Chciałabym przywrócić Trybunał obywatelom, żeby Trybunał Konstytucyjny zaczął pełnić swoją funkcję, żeby odszedł od polityki, a zajął się sprawami, z którymi zwracają się do niego instytucje i obywatele - powiedziała prezes TK Julia Przyłębska w TVP Info. Jej zdaniem specyfika kierowania w ostatnim czasie Trybunałem i zajmowanie się sprawami dotyczącymi głównie Trybunału spowodowały, że wiele spraw nie zdołano rozpoznać. Kwestia była też taka, że poprzedni prezes Trybunału wyznaczał składy niezgodne z konstytucją, co też powodowało, że sprawy nie mogły się odbywać - dodała.

Sędzia Przyłębska oceniła, że jeśli chodzi o procedowanie przed Trybunałem, to nie powinno być problemów. Wejdzie w życie nowa ustawa, składy będą wyznaczane zgodnie z obowiązującym prawem, więc nie widzę większych problemów, jeśli chodzi o funkcjonowanie Trybunału - zadeklarowała. Zapowiedziała, że w pierwszej kolejności zamierza zająć się sprawami, które wpłynęły do TK już jakiś czas temu. Wywodzę się z sądu powszechnego, w którym zwykle obowiązywała taka zasada, że w pierwszej kolejności załatwiamy sprawy stare, by móc spokojnie przystąpić do załatwiania spraw nowych - tłumaczyła. Myślę, że przy takiej technice pracy uda nam się różne zaległości załatwić. Widzę jakby gotowość chęci współpracy ze strony sędziów, tak że wyobrażam sobie, że nie powinno być jakichś problemów - dodała.

"Nie byłoby dobrze, gdybyśmy wszyscy mieli takie same poglądy"

Prezes TK wyraziła nadzieję, że sędziowie Trybunału staną się zespołem, który - jak powiedziała - "oczywiście nie może być jednolity".

Nie byłoby dobrze, gdybyśmy wszyscy mieli takie same poglądy. Trybunał w ten sposób konstruowany jest we wszystkich demokracjach, że dobiera się do niego ludzi o różnych poglądach, o różnej wrażliwości, wywodzących się z różnych środowisk. Trybunał Konstytucyjny ma być odzwierciedleniem całego społeczeństwa, nie może być jednolity, również w swym orzekaniu - stwierdziła Przyłębska. Pytana o cytowane w mediach wypowiedzi sędziów o ewentualnym ignorowaniu orzeczeń TK prezes Trybunału oceniła, że nie są one wypowiadane w imieniu całego środowiska, są zbyt daleko idące i nie mają uzasadnienia prawnego. Ostatnie miesiące, czy ostatni rok, bardzo rozpolitykował sędziów. To nie jest dobrze - zauważyła.

Na pytanie, czy będzie audyt TK jako instytucji, prezes Trybunału powiedziała, że "pewnie tak". Będzie konieczność zbudowania na nowo funkcjonowania administracji i przy tej okazji rzeczywiście jakiś audyt pewnie będzie konieczny, ale na razie przyglądam się i wchodzę w bieżącą pracę Trybunału - powiedziała.

Zdaniem Przyłębskiej kryzys związany z TK jest zakończony. Uważam, że (kryzys - PAP) jest zakończony. Jeśli ktoś myśli inaczej, to jest mi bardzo przykro. Mam nadzieję, że (...) jeśli zakończy się postponowanie tej części sędziów, która weszła to Trybunału w zeszłym roku, to może wszystko się uspokoi. Zamierzam rozpocząć normalną pracę i normalne funkcjonowanie w Trybunale - powiedziała. 

(mn)