Specjalne naklejki z indywidualnym numerem przejazdu kolejowego i numerami telefonów do służb pojawiają się na przejazdach w całym kraju. W sumie oznakowanych zostanie blisko 14 tysięcy skrzyżowań dróg z torami. Informacje z naklejkami mają pomóc w szybkim zlokalizowaniu miejsca, w którym doszło do wypadku czy awarii. W najgroźniejszych sytuacjach podanie numeru z naklejki przyspieszy wstrzymanie ruchu na danej trasie. Znakowanie potrwa do końca maja.

Jeżeli przed przejazdem znajduje się tylko krzyż świętego Andrzeja, naklejki umieszczane są na wewnętrznej stronie znaku. Jeżeli są rogatki, oznaczenie pojawi się na ich napędzie, na słupkach, do których przymocowane są rogatki od strony torów. Nalepki są odblaskowe, zatem nawet w nocy można je łatwo zauważyć. 

Na każdej znajdują się trzy podstawowe informacje. Indywidualnym numer identyfikacyjny danego przejazdu, numer alarmowy 112 i numery awaryjne - do służb kolei. 

Awarie samochodów i wypadki na przejazdach należy zgłaszać na numer 112. Służby skontaktują się z pracownikami kolei i znając numer przejazdu podjęta zostanie decyzja o wstrzymaniu ruchu. Do szybkiego kontaktu pomiędzy pracownikami numeru alarmowego a kolejarzami stworzona została specjalna linia. 

Kolejne numery telefonów służą do informowania kolejarzy o usterce rogatek czy o uszkodzonych znakach.

(m)