Wiceminister infrastruktury przegrał zakład z dziennikarzami i będzie się musiał wypełnić złożone zobowiązanie. Radosław Stępień zamierza w sobotę przejechać na rowerze 180 km ze Strykowa pod Łodzią do Pyrzowic koło Katowic. Kilka miesięcy temu wiceminister zapowiedział, że jeśli przed Euro 2012 nie powstanie odcinek autostrady łączący te miejscowości, to on pokona tę trasę na dwóch kółkach.

Przejadę rowerem całą trasę, tak jak obiecałem (...) Zrobię to 28 sierpnia - zapowiedział Radosław Stępień. Trasa rowerowej wycieczki wiceministra nie będzie w pełni odwzorowywać przebiegu planowanego odcinka A1, ponieważ nie wszędzie da się przejechać rowerem. Stępień wyjedzie więc wcześnie rano ze Strykowa pod Łodzią, pokona 90 km do miejscowości Kamieńsk po Bełchatowem, po czym wróci do Strykowa. Na pokonanie 180 km wiceminister daje sobie ok. 12 godzin.

Koncesja na budowę odcinka A1 ze Strykowa do Pyrzowic wygasła w styczniu, kiedy konsorcjum Autostrada Południe nie zapewniło finansowania dla inwestycji. Podjęto wówczas decyzję, że droga będzie budowana w systemie tradycyjnym, ze środków budżetowych. Koszt budowy szacowano na 7,5 mld zł.

Początkowo Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że jest szansa, by droga była gotowa na mistrzostwa. Później jednak okazało się, że projekt zawiera błędy, więc go odrzucono. Dyrekcja ogłosiła przetarg na budowę odcinka Stryków-Tuszyn w kwietniu. Przetarg na dokumentację projektową odcinka z Tuszyna do Pyrzowic GDDKiA ogłosiła w lipcu.

Rzecznik resortu infrastruktury zapewnił, że odcinek na pewno powstanie, ale zostanie oddany do użytku już po 2012 r.

Autostrada A1 ma połączyć Trójmiasto z Górnym Śląskiem. W Strykowie na północ od Łodzi, przetnie autostradę A2, natomiast w Gliwicach - A4. Autostrada kończyć się będzie na przejściu granicznym w Gorzyczkach. Długość całkowita autostrady A1 to 568 km.