Prezydent USA jest w Polsce od wczoraj, ale to dzisiaj czeka go seria najważniejszych spotkań. Najpierw Barack Obama porozmawia w Pałacu prezydenckim z prezydentem Bronisławem Komorowskim, później spotka się z szefami partii politycznych, a na koniec zje robocze śniadanie z premierem Donaldem Tuskiem.

O godzinie 10:25 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpocznie się oficjalna uroczystość powitania Baracka Obamy. Kwadrans później zaplanowano rozmowy dwustronne obu prezydentów, a po 45 minutach - spotkanie z dziennikarzami. O 11:45 amerykański prezydent spotka się z szefami polskich partii politycznych. Później czeka go śniadanie robocze z Donaldem Tuskiem i na koniec - wizyta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

Tematów do dyskusji jest sporo, jak choćby współpraca wojskowa i potwierdzona już obecność Amerykanów w Polsce. Przez wszystkie przypadki odmieniane są poza tym dwa słowa: gaz łupkowy. Do jego wydobycia Polska potrzebuje bowiem amerykańskiej technologii. Zapewne poruszony zostanie też temat wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Komentatorzy podkreślają, że w żadnej z tych kwestii nie należy spodziewać się przełomu, ale Barackowi Obamie zależy na pokazaniu, że współpraca z Polską jest dla niego naprawdę istotna.