Prokuratura Regionalna w Krakowie odbiera postępowanie w sprawie delegalizacji ONR - po dwóch latach przejmuje je od śledczych z okręgu - dowiedzieli się reporterzy RMF FM. Wniosek dot. delegalizacji złożyli - jeszcze podczas swych kadencji - prezydenci Warszawy i Gdańska: Hanna Gronkiewicz-Waltz i Paweł Adamowicz.

Prokuratura Regionalna tłumaczy, że głównym powem przejęcia postępowania jest waga sprawy. Jest tak duża, że postępowanie trzeba było przenieść do prokuratury wyższego szczebla - usłyszał reporter RMF FM.

Jeśli doszłoby do sporu sądowego, w sprawie delegalizacji nie będzie on prosty, a wyjątkowo zawiły. Dlatego tę decyzję, którą właśnie podejmujemy należy rozumieć jako wsparcie - tłumaczy rzecznik Prokuratury Regionalnej w Krakowie. 

Natomiast z ustaleń RMF FM wynika, że może chodzić o uzyskanie przez szefostwo prokuratury pełnej kontroli nad decyzjami. Przejęcie postępowania następuje dopiero po dwóch latach. 

Jak nieoficjalnie dowiedzieli się reporterzy RMF FM, dwie opinie zamówione już przez śledczych wskazują na to, że są powody delegalizacji ONR ze względu na faszystowski charakter tej organizacji. Taki wniosek do sądu wciąż jednak nie powstał. 

Opracowanie: