​Trzech prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło w skład zespołu powołanego do wyjaśnienia okoliczności przypadków pedofilii w kościele, przedstawionych w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Prokuratorska specgrupa zaczęła już działać.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada - prokuratorska specgrupa ma dokonać tzw. oceny prawno-karnej zdarzeń przedstawionych w filmie braci Sekielskich. Zajmują się tym śledczy z departamentu postępowań przygotowawczych.

Po pierwsze muszą ustalić, czy pokazane przypadki były przedmiotem postępowań karnych. Sprawdzane ma być również, czy w sprawie tych zdarzeń były składane zawiadomienia, jeśli tak - czy prokuratura podjęła działania i na jakim są etapie. Kolejna rzecz to sprawdzenie możliwości wszczęcia nowych postępowań.

Na razie nie wiadomo, czy specjalny zespół będzie badał ewentualną odpowiedzialność przełożonych księży, którzy prowadzili zajęcia z dziećmi, mimo orzeczonego zakazu.

Pedofilia bez przedawnienia. Rząd przedstawił propozycje zmian

We wtorek rząd zaprezentował zmiany w prawie i przedstawił proponowane kary za przestępstwo pedofilii.

Premier powiedział na wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro - po posiedzeniu rządu - że zasadniczym założeniem, które legło u podstaw prac nad nowelizacją Kodeksu karnego, była "potrzeba i konieczność ochrony prawno-karnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne, jak życie, zdrowie, wolności seksualne czy własność". 

W projekcie nowelizacji Kodeksu karnego podwyższamy wiek prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wprowadzamy taką zasadę, że zgwałcenie osoby małoletniej poniżej lat szesnastu jest zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności - dodał minister.

Najważniejsze zmiany proponowane przez rząd można znaleźć TUTAJ

"Tylko nie mów nikomu"

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

W ciągu pięciu dni od premiery film został wyświetlony prawie 15 mln razy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Skory na blogu: "Tylko nie mów nikomu"? Powiedzcie wszystkim! >>>> 

Grochot na blogu: Wstydzę się za swoich biskupów i za swój Kościół >>>> 

Prof. Ryszard Bugaj o pedofilii w Kościele: Rezygnacja z celibatu być może rozwiązałaby trochę ten problem >>>>  

Krzysztof Szczerski o filmie Sekielskich: Prezydent był wstrząśnięty. Kościół może wyjść z tego silniejszy >>>>  

Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego" o filmie Sekielskich: Najbardziej mnie zszokowało zachowanie instytucji - kleru, biskupów >>>>

 

Opracowanie: