​Trzech prokuratorów Prokuratury Krajowej weszło w skład zespołu powołanego do wyjaśnienia okoliczności przypadków pedofilii w kościele, przedstawionych w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". Prokuratorska specgrupa zaczęła już działać.

Jak dowiedział się dziennikarz RMF FM Krzysztof Zasada - prokuratorska specgrupa ma dokonać tzw. oceny prawno-karnej zdarzeń przedstawionych w filmie braci Sekielskich. Zajmują się tym śledczy z departamentu postępowań przygotowawczych.

​Ziobro powołał zespół, który przeanalizuje zdarzenia z filmu "Tylko nie mów nikomu"

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro powołał zespół prokuratorów, którego zadaniem jest przeprowadzenie analizy zdarzeń przedstawionych w filmie Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" - przekazała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej prokurator Ewa Bialik. czytaj więcej

Po pierwsze muszą ustalić, czy pokazane przypadki były przedmiotem postępowań karnych. Sprawdzane ma być również, czy w sprawie tych zdarzeń były składane zawiadomienia, jeśli tak - czy prokuratura podjęła działania i na jakim są etapie. Kolejna rzecz to sprawdzenie możliwości wszczęcia nowych postępowań.

Na razie nie wiadomo, czy specjalny zespół będzie badał ewentualną odpowiedzialność przełożonych księży, którzy prowadzili zajęcia z dziećmi, mimo orzeczonego zakazu.

Pedofilia bez przedawnienia. Rząd przedstawił propozycje zmian

Rządowy projekt ws. pedofilii trafił do Sejmu

Do Sejmu trafił przyjęty przez rząd projekt ws. zaostrzenia kar za pedofilię. Ma on już nadany numer druku. Obszerna nowelizacja Kodeksu karnego zakłada m.in. podwyższenie górnej granicy kar za pedofilię do 30 lat. Sejm może się zająć projektem na środowym posiedzeniu. czytaj więcej

We wtorek rząd zaprezentował zmiany w prawie i przedstawił proponowane kary za przestępstwo pedofilii.

Premier powiedział na wspólnej konferencji z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobro - po posiedzeniu rządu - że zasadniczym założeniem, które legło u podstaw prac nad nowelizacją Kodeksu karnego, była "potrzeba i konieczność ochrony prawno-karnej w zakresie czynów godzących w tak fundamentalne dobra prawne, jak życie, zdrowie, wolności seksualne czy własność". 

W projekcie nowelizacji Kodeksu karnego podwyższamy wiek prawno-karnej ochrony dzieci z 15 do 16 lat - poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wprowadzamy taką zasadę, że zgwałcenie osoby małoletniej poniżej lat szesnastu jest zagrożone karą od 5 do 30 lat pozbawienia wolności - dodał minister.

Najważniejsze zmiany proponowane przez rząd można znaleźć TUTAJ

"Tylko nie mów nikomu"

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne.

W dwugodzinnym dokumencie Sekielskiego znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których - jak opisują - dochodziło do molestowania.

W ciągu pięciu dni od premiery film został wyświetlony prawie 15 mln razy.


ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Skory na blogu: "Tylko nie mów nikomu"? Powiedzcie wszystkim! >>>> 

Grochot na blogu: Wstydzę się za swoich biskupów i za swój Kościół >>>> 

Prof. Ryszard Bugaj o pedofilii w Kościele: Rezygnacja z celibatu być może rozwiązałaby trochę ten problem >>>>  

Krzysztof Szczerski o filmie Sekielskich: Prezydent był wstrząśnięty. Kościół może wyjść z tego silniejszy >>>>  

Artur Sporniak z "Tygodnika Powszechnego" o filmie Sekielskich: Najbardziej mnie zszokowało zachowanie instytucji - kleru, biskupów >>>>