Za zamkniętymi drzwiami sądu okręgowego w Elblągu trwa proces odwoławczy byłego prezydenta Olsztyna oskarżonego o gwałt na urzędniczce. Sąd przesłucha dzisiaj czterech świadków powołanych przez obrońcę Czesława Małkowskiego.

Za zamkniętymi drzwiami sądu okręgowego w Elblągu trwa proces odwoławczy byłego prezydenta Olsztyna oskarżonego o gwałt na urzędniczce. Sąd przesłucha dzisiaj czterech świadków powołanych przez obrońcę Czesława Małkowskiego.
Czesław Małkowski i jego obrońca Marek Gawryluk w drodze do sądu /Tomasz Waszczuk /PAP

Na wniosek prokuratura proces odwoławczy jest niejawny - w trosce o pokrzywdzonych. Wiadomo, że sąd ma przesłuchać dzisiaj czterech świadków powołanych przez obrońcę byłego prezydenta Olsztyna. Oczekujemy rzetelnego podejścia do sprawy i sprawiedliwości. Chcemy uniewinnienia od wszystkich zarzutów - zarówno tam, gdzie było skazanie, jak i tam, gdzie było umorzenie postępowania - powiedział naszemu reporterowi mecenas Markiem Gawrylukiem rozmawiał nasz reporter Piotr Bułakowski.

Czesław Małkowski podtrzymuje, że jest niewinny i czeka na sprawiedliwy wynik. Czuję się na tyle niewinny, tyle ludzi mnie zna od tej strony pozytywnej, nie unikałem kontaktu z ludźmi, nie unikam nadal i jestem pewien, że sąd spojrzy obiektywnie na całość tej sprawy - powiedział przed procesem były prezydent Olsztyna.

Informacja o seksaferze w olsztyńskim magistracie pojawiły się w 2008 roku. Zarzuty dotyczące molestowania zostały umorzone ze względu na przedawnienie. We wrześniu ubiegłego roku w Sadzie Rejonowym w Ostródzie Czesław Małkowski usłyszał wyrok pięciu lat więzienia za gwałt i próbę gwałtu na urzędniczce. Wtedy odwołały się obie strony. Prokuratura domaga się surowszej kary - ośmiu lat bezwzględnego więzienia, 10 lat zakazu zajmowania kierowniczych stanowisk i 10 lat zakazu kontaktu z pokrzywdzoną.

Czesław Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 doku i sprawował ten urząd prawie przez dwie kadencje, do 2008 roku, gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu olsztyńskiej seksafery. Mimo procesu w 2014 roku Małkowski ponownie kandydował na prezydenta miasta. Przegrał wtedy z drugiej turze z Piotrem Grzymowiczem różnicą zaledwie pół tysiąca głosów. Obecnie były prezydent jest radnym Olsztyna.

(mpw)