Próbę przemytu ponad 600 tys. paczek papierosów udaremnili podlascy celnicy. Szacunkowa wartość towaru odkrytego w dwóch ciężarówkach sięga 7,5 mln zł - podała Izba Celna w Białymstoku.

Papierosy były ukryte w łotewskich ciężarówkach. W pierwszej miał być transport ciastek z Łotwy do Austrii, w drugiej - meble przewożone z Estonii do Francji. Po prześwietleniu urządzeniem rtg oba tiry zostały skierowane do szczegółowej kontroli, wtedy okazało się, że w kartonach nie ma deklarowanego ładunku, a przemyt.

W sumie było to prawie 13,5 mln sztuk papierosów (prawie 675 tys. paczek bez polskich znaków akcyzy). Jak oszacowali celnicy, rynkowa wartość przemytu sięga 7,5 mln złotych.

Kierowcy tirów zostali aresztowani. Za przemyt tak dużej ilości papierosów grozi im do pięciu lat wiezienia. Dla potrzeb śledztwa zabezpieczono ciężarówki i przemycany towar.

Rekordowy przemyt


Największy w tym roku, jednorazowy przemyt, podlascy celnicy zatrzymali przed miesiącem, gdy w czasie podobnej kontroli w pobliżu Budziska, w ciężarówce z Litwy znaleźli 500 tys. paczek papierosów, o szacunkowej wartości rynkowej ponad 5 mln zł. W środku miał być transport gumy syntetycznej z Łotwy do Czech.