Prezydent Andrzej Duda może zawetować nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych przygotowaną przez Prawo i Sprawiedliwość. Oficjalnej decyzji jeszcze nie ma. Opozycja krytykowała nowe przepisy, nazywając je m.in. skokiem na samorządy.

Z rozmów dziennikarza RMF FM Marcina Zaborskiego z przedstawicielami Kancelarii Prezydenta wynika, że to tylko kwestia czasu, bo decyzja już zapadła. Czekamy tylko na jej ogłoszenie - a to musi się stać do piątku.

Nasz dziennikarz usłyszał, że Andrzej Duda w tym przypadku nie ma wątpliwości, że przepisy przygotowane przez Sejm są niezgodne z konstytucją, ponieważ dają izbom obrachunkowym za daleko idące uprawnienia. W taki sposób ma być uzasadnione prezydenckie weto.

Zawetowana ustawa wróci do Sejmu, w którym PiS może jej nie obronić, ponieważ nie zbierze potrzebnych 3/5 głosów, aby odrzucić prezydenckie weto. To oznacza, że Regionalne Izby Obrachunkowe nie dostaną nowych uprawnień w kontrolowaniu samorządów, czego chciało Prawo i Sprawiedliwość tłumacząc, że chodzi o "ukrócenie procederu zadłużania się samorządów", na przykład w parabankach.

Posłowie opozycji mówili, że tak naprawdę chodzi o skok na samorządy i otwarcie furtki do łatwiejszego usuwania ze stanowisk prezydentów miast, wójtów i burmistrzów, i zastępowania ich "komisarzami".

Regionalne Izby Obrachunkowe to państwowe organy kontroli i nadzoru jednostek samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej i zamówień publicznych.


(łł)