Choć Bartłomiej Sienkiewicz jest osobą spoza bieżącej polityki, to jest moim bliskim współpracownikiem od kilkunastu lat - tak na konferencji prasowej Donald rekomendował nowego ministra spraw wewnętrznych. Sienkiewicz zastąpi na stanowisku Jacka Cichockiego, który jest kandydatem na nowego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Bartłomiej Sienkiewicz  - jak przedstawił go na spotkaniu z dziennikarzami premier Tusk - jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, historykiem, kończył wydział historyczno-filozoficzny, był aktywnym uczestnikiem opozycji w Krakowie, między innymi z tego tytułu był jednym ze współorganizatorów Urzędu Ochrony Państwa - pierwszej służby specjalnej w wolnej Polsce.

Jak dodał, Sienkiewicz wraz z Markiem Karpem zakładał też Ośrodek Studiów Wschodnich i przez długi czas był jego wicedyrektorem.

"Ma kontynuować pracę Cichockiego"

Oczekuję, że nowy minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz będzie kontynuował prace rozpoczęte przez dotychczasowego ministra Jacka Cichockiego - powiedział Donald Tusk. Ogłosił też, że zaproponuje przekazanie Sienkiewiczowi kompetencji dot. służb specjalnych.

Warto zaznaczyć, że ministrowie - Cichocki i przyszły minister Bartłomiej Sienkiewicz - są jakby z tej samej szkoły. Przez długie lata w różnych miejscach bardzo blisko ze sobą współpracowali - podkreślił.

Co do zasadniczego kierunku zmian zakładamy, że będzie kontynuował prace rozpoczęte przez ministra Cichockiego. Dotyczy to także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tu należy oczekiwać kontynuacji tych projektów wstępnie opisywanych przez ministra Cichockiego - powiedział Tusk.
Premier zapewnił, że Sienkiewicz będzie miał pełną swobodę, jeśli chodzi o rekomendacje personalne dotyczące ministerstwa i służb.

Nowy szef MSW jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza

Bartłomiej Sienkiewicz w latach 80. współpracował z opozycją demokratyczną. Od 1981 związany był z Niezależną Oficyną Studentów w Krakowie, zajmował się drukiem i dystrybucją wydawnictw drugiego obiegu. W 1988 był w komitecie organizacyjnym Międzynarodowej Konferencji Praw Człowieka w Krakowie.

Ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest współzałożycielem Ośrodka Studiów Wschodnich, był jego wicedyrektorem zajmującym się problematyką wschodnią (1991-1993, 1995-2001), został też przewodniczącym rady tej instytucji. Na początku lat 90. wchodził w skład kierownictwa pionów analitycznych Urzędu Ochrony Państwa, był współpracownikiem ministrów spraw wewnętrznych Krzysztofa Kozłowskiego i Andrzeja Milczanowskiego. Od 2002 prowadzi własną działalność gospodarczą w branży doradczej. Jest stałym współpracownikiem "Tygodnika Powszechnego", a także publicystą prasy codziennej. Został powołany w skład rady Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jest prawnukiem Henryka Sienkiewicza. 20 lutego 2013 roku premier Donald Tusk ogłosił nominację Bartłomieja Sienkiewicza na stanowisko Ministra Spraw Wewnętrznych.

(MKam)