Zamiast kilkudziesięciu stron typowej pracy dyplomowej Wojciech Świtała z Wydziału Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zaprezentuje na obronie pracy inżynierskiej zaprogramowanego przez siebie robota. Staszek - potrafi zagrać samodzielnie na pianinie dowolny utwór muzyczny.

Wojciech Świtała, student automatyki i robotyki, w ramach swojej pracy dyplomowej zaprogramował robota przemysłowego Mitsubishi RV-2F-D w ten sposób, aby potrafił grać na instrumencie. Pomysł na stworzenie nietypowej pracy, to efekt jego zainteresowań. Pan Wojciech ukończył II stopień szkoły muzycznej i postanowił połączyć swoje dwie pasje - muzykę oraz robotykę. Jak mówi, robot ma ogromny potencjał. Jest w stanie zagrać dowolny utwór muzyczny.

Robot Staszek podłączony jest do komputera, na którym uruchamiany jest specjalnie napisany przez studenta program do jego obsługi. Klikając na poszczególne klawisze, można zagrać na instrumencie za pomocą robota.

Oprócz tego, Staszek może zapamiętać zagraną melodię, a potem zapisać ją do pliku i w dowolnym momencie ją odtworzyć. Program umożliwia robotowi grę dwoma palcami, uderzenie w talerz perkusyjny oraz... ukłon dla publiczności.

Wojciech i Staszek wspólnie wykonali kolędę "Lulajże Jezuniu".

(ug)