Decyzje partyjne każdy z nas będzie podejmował we własnym sumieniu i w stosownym czasie - tak Paweł Poncyljusz odpowiedział na pytanie, czy politycy, którzy zaangażowali się w powołanie stowarzyszenia "Polska jest najważniejsza", są już poza PiS-em. Powstanie stowarzyszenia ogłosiła dziś wykluczona z PiS Joanna Kluzik-Rostkowska.

Na konferencji prasowej towarzyszyli jej: również wykluczona z partii Elżbieta Jakubiak, poseł PiS Poncyljusz oraz eurodeputowani PiS: Paweł Kowal, Michał Kamiński i Adam Bielan.

Poncyljusz powiedział później dziennikarzom, że na konferencji prasowej wystąpiły osoby, które były zaangażowane w kampanię prezydencką Jarosława Kaczyńskiego, a stowarzyszenie, którego nazwa jest powtórzeniem hasła wyborczego prezesa PiS, ma być sygnałem dla Polaków, którzy w to hasło uwierzyli, że "nie zostali sami".

Pytany, czy udział w konferencji oznacza, że on sam oraz obecni na niej europosłowie zrezygnowali tym samym z członkostwa w PiS, Poncyljusz odpowiedział: To spotkanie oznacza tyle, że w szóstkę, ale tak naprawdę w gronie 15 osób, zdecydowaliśmy o powołaniu stowarzyszenia, będziemy namawiali Polaków, by do niego wstępowali (…) Ale jeśli chodzi o jakiekolwiek decyzje partyjne, każdy z nas będzie je podejmował we własnym sumieniu i w czasie, który uzna za stosowny. Dopytywany, kiedy te decyzje zapadną, odparł jedynie, że jeśli on i jego koledzy będą mieli coś do powiedzenia w tej sprawie, to zakomunikują to.